Af Ivan Lund Madsen
Tornby
Alle mennesker i Danmark, som opvarmer deres hus med el, er lige blevet pisset på af de røde partier.
Et normalt hus i Danmark, som opvarmes med ren el, vil cirka stige kr. 16.000,00 om året, men fik ikke en skid. Gaskunderne derimod var heldige.
Hvor er retfærdigheden i denne røde regering? Nu vil hun gud hjælpens også have amerikanske soldater på dansk jord.
Hun er farlig for Danmark.
Føj.
Link til relateret artikel
Rødgrøn aftale om målrettet varmecheck og udfasning af såkaldt sort varme



Ivan – som kommentar til slutningen af dit indlæg kan jeg kun give dig ret. Hun er ved at føre os ud i krig med Rusland. Den russiske ambassadør i DK er nu ude at true os direkte og alvorligt. Slette-Mette skulle nok have ladet NATO om at klare ærterne. Men hun kunne jo heller ikke holde sig væk fra minkene. Inden vi har set os om, har russerne besat Bornholm og Grønland. Chokerende!
Det er dog noget bavl. USA vil have en bilateral aftale for at sikre en hurtig flytning af tropper, hvis det bliver nødvendigt at lukke bælter og sund.
Det er det de tropper skal bruges til, der er vidst ikke andre en koldkrigere der tror på en landkrig om EU landene.
Danmark har et forsvarsforbehold overfor EU samarbejde, men der er jo ingenting der tyder på at EU kan mande sig op ( UNgarn og andre har været i Moskva for at snakke til egen fordel ) til at lave militært samarbejde, eller også er vi så uenige. Derfor har USA lavet en bilateral aftale med Danmark. Og vi kan kun klappe hælene i aog sige javel. Prøv at se til Norge der for længst har lavet en aftale med USA.
Der er jo megen beskidt politik i dette. Jeg har I mange år ønsket at Europa Nato skulle tage Vores del af udgifterne. Vi har ligeså mange penge som USA.
Det burde betyde,Vi er større spillere, hvorfor bl.a. Danmark ikke klistret sig så meget til de USA handlinger, Vi jo ind imellem er lodret uenige i.
Vi ser idag, at Vores forsvars- og klimating slet ikke er opfyldt hverken i forhold til Nato eller EU. Opbygningen af en lovet dansk brigade er en by i Rusland. Vi kunne ikke engang sende et par gode kanoner til Ukraine sammen med nogle mugne feltrationer.
Jeg har i den grad aldrig brudt mig om, Vi fortsat skal være afhængige af Putins gas. Det bliver slet ikke bedre af, Vi så kan få noget fra USA trods de selv har problemer, fordi de ikke selv omstiller til andet.
Hej Heinrøv, jeg må lige rette dig. Statsministeren hedder Mette Frederiksen,. Hvis det skulle hjælpe på hukommelsen 🧐
Målgruppen omfatter: Husstande med el-radiatorer eller varmepumper som primær varmekilde med en tilsvarende prisstigning.
Det er da også El varme som modtaget checken, – det er en ommer Ivan, læs artiklen igen..
Det mente Jeg nok. Udmærket med en præcisering.
Alt for meget naturgas kommer fra folks bagdele.
Når man varmer op eller bruger elektricitet på anden vis, så kan man gøre det som et fjols eller det modsatte.
Jeg kender ikke din bolig; men ganske mange kan erstatte deres forbrug ved luft til vand varmepumper eller luft til luft varmepumper.
Mange kan ofte isolere bedre og efterisolere for en billig penge. Denne bemærkning har intet med Mette F at gøre. Den handler om SELV at yde rettidig omhu.
Som Du skriver, så er der tale om store beløb og også i de fjernvarmeområder. Jeg overtog et uisoleret fjernvarmehus for 15 år siden. Det vidste Jeg godt.
Men det gik altså fra 14.000 til 8.000.
Lige nu har Jeg efterisoleret et gammelt hus og installeret en luft til luftvarmepumpe. Det hedder RETTIDIG OMHU.
Det er så derfor Jeg i det mindste har færre problemer med de vindmøller. Jo mere de fiser rundt, jo mindre fiser Jeg rundt for at samle sammen til regningen.
mange fatter heller ikke, der allerede idag burde skaffes mere strøm. Vi skal have omlagt. En meget stor post er bilerne, så man bør være positiv for flere møller og at strømmen faktisk kan komme fremtil selv de mest hykleriske borgere.
Jeg har en del år set mere strøm pr møller eller solceller som en socialpædagogisk foranstaltning. Og Jo, mine forældre boede faktisk i et hus, der kun var bygget med elradiatorer. Idag koster et sådan rigtig nok en formue at varme op.
Du er Dikitonbevidst. Sådan er det. Den korte løsning er naturligvis at købe en brugt brændeovn og hvasomhelst kan brænde og frakke indendøre.
Jeg havde hellere set, man for både strøm og varmebrugere for en perode lavede en general momsnedsættelse. Momsindtægterne må da stige ganske dramatisk, hvor statens øgede udgifter til egen strøm og varme trods alt er langt mindre.
Det generer mig også, at dem med store eller større indtægter og ofte langt større udgifter til strøm og varme anses for ikke at have problemer ved disse stigninger.
Udgangspunktet burde så være budgettet FØR dette prishop. Moms og afgifter er jo en slags kunstpenge.
Så lige i dette kan Jeg sagtens følge Ivan Lund Madsen; men det er også sandt, at det er meget nuanceret, hvad man faktisk betaler for varme og hvordan den bliver produceret.
Idag burde de fleste enkelthusstande med gas straks skifte til vand til varmepumper. Enkelte steder kan det være svært. En så stor varmenehed udenfor kan genere naboerne, men de fleste af dem kan faktisk lydskærmes, idet det er en velkendt gene.
At Slette Mette Mink er farlig for Danmark er jeg ikke et øjeblik i tvivl om, men på den anden side er det nok kun en forden for Danmark at USA/NATO stationerer væbnede styrker her i landet, dette vil kun styrke Danmarks troværdighed i udlandet
Det bliver plat og utroværdigt når man ikke kan kommentere uden brug af øgenavne
Om igen Ivan..Du Læser artiklen som Fanden læser Biblen..Du skriver Gaskunderne. Det rigtige er nogle Gaskunder.Du glemte også dem med Elradiatorer og Varmepumper. Jeg har et Naturgasfyr,og jeg får heller ikke noget tilskud.
Mht Bornholm: kig på et kort. Idag ligger Bornholm langt inde i EU. I 1946 var der en forståelse med Soviet unionen, som ikke eksisterer mere og dengang strakte sig næsten til Lybæk (deres zone). Rusland er et fjernt 3. Rangs land med en befolkning på 2,5 * Tyskland men en økonomi, der er CA 60 pct. Måske skulle de hellere handle fredeligt.