Prisen Årets Frivillige Instruktør blev uddelt for første gang i den forgangne weekend i forbindelse med et møde for alle instruktører og gruppeledere i Foreningen Jordforbindelsen.
“Det er vigtigt for os, at det ikke kun bliver den frivillige daglige ledelse, der får opmærksomhed for indsatsen. Derfor var det oplagt at indstifte denne pris,” fortæller frivilligkoordinator og næstformand Ole Fjelking.
Foreningen er så heldig, at der blandt både frivillige og deltagere er mange håndværks- og håndarbejdsmæssige kompetencer. Derfor var det oplagt, at prisen skulle følges af et unikum.
Så i al hemmelighed har en af foreningens frivillige stået for det helt fantastiske træarbejde.
![Året Frivillige Instruktør 2024 er fundet hos Foreningen Jordforbindelsen 2 Jordforbindelsen 3](https://nordsoeposten.dk/wp-content/uploads/2024/11/Jordforbindelsen_3.jpeg)
Den første prismodtager
Motivationen for valget af den første prismodtager blev præsenteret af Ole Fjelking i forbindelse med overrækkelsen.
“Du har gennem en årrække været involveret i en række forskellige aktiviteter og funktioner i foreningen. Du er en ildsjæl, der altid har fokus på at fortælle om foreningen, hvor end du færdes. Som du siger, så har du jo altid foreningens kort i lommen.
K-Klubben har været udgangspunktet og er det stadig. Men derudover har du påtaget dig ansvaret for koordinering af foreningens stande på Naturmødet, Hjørring Dyrskue, Danmarks Outdoor Festival og lignende. Senest har du stået for brobygningen af et nyt tilbud til pårørende til demente.
En gruppe i kommunalt regi i Vendsyssel havde nået afslutningen, og der var et ønske om at fortsætte fællesskabet. Den mulighed har du skabt i vores rammer. Vi sætter meget stor pris på dig som person og på dit store engagement.”
![Året Frivillige Instruktør 2024 er fundet hos Foreningen Jordforbindelsen 3 Jordforbindelsen 2](https://nordsoeposten.dk/wp-content/uploads/2024/11/Jordforbindelsen_2.png)
Modtageren af Året Frivillige Instruktør 2024 blev, som man måske allerede har gættet med afsæt i forsidefotoet, Bente Dahl Olesen. Stort tillykke også fra NordsøPosten!
Foto: Foreningen Jordforbindelsen.