Det oplyser Reddernes Fagforening, hvis medlemmer dagligt oplever, at akutafdelinger og ambulanceberedskaber rundt om i landet belastes af henvisninger af borgere, der ikke har behov for akut behandling.
”Det kan have konsekvenser både for de borgere, som er akut syge, men også for de borgere, der ikke er akut syge, men har behov for andre sundhedstilbud end de akutte,” siger Kim Volder Hammershøj, formand for Reddernes Fagforening.
Akut-systemet overbelastes
Han påpeger, at både ambulanceberedskaber og dermed også akutmodtagelserne presses landet over af indlæggelser, hvor patienterne ikke har behov for akut behandling.
”I værste fald går det ud over de patienter, som er akut syge, fordi systemet overbelastes af de mange patienter, der ikke har behov for akut behandling,” siger Kim Volder Hammershøj.
Visitation er et samarbejde
Reddernes Fagforening så gerne, at både praktiserende læger, reddere, akut-modtagelser og vagtcentraler blev bedre til at samarbejde om at visitere borgere bedre, når de ringer ind med symptomer.
”Det handler om at samarbejde på tværs af faggrupperne i sundhedssystemet. Det handler også om at få ikke-akut syge borgere visiteret til det rette behandlingstilbud for dem,” siger Kim Volder Hammershøj.
Ikke-akutte visiteres til andre tilbud
Reddernes Fagforening foreslår, at sundhedssystemet benytter ambulancereddernes kompetencer til at undersøge patienter ude hos patienten. Har en patient ikke behov for akut behandling, visiteres denne til andre behandlingstilbud efter aftale med en læge.
”Dermed undgår vi, at for mange patienter uden behov for akut behandling belaster akut-systemet i sundhedsvæsenet til potentiel skade for akut syge patienter. Samtidig skal vi sørge for, at ikke-akutte patienter får den rette opfølgning, så evt. skjulte sygdomme opdages i tide,” siger Kim Volder Hammerhøj.
Dansk Selskab for Akut Medicin påpeger problemet
Formand for Dansk Selskab for Akut Medicin og overlæge Henrik Ømark har for nyligt i en artikel i Altinget (se link nedenfor) skrevet, at for mange patienter uden behov for akut behandling indlægges på akutafdelinger rundt om i landet. Her foreslår han bl.a., at man kan overveje at lade ambulancereddere i samarbejde med en læge få patienten rigtigt videre i systemet.
Han skriver: ”Ambulanceredderne har begrænsede muligheder for at omstøde beslutningen om kørsel til hospital, selv om patienten måske selv finder det unødvendigt. Men hvad nu, hvis der i tvivlstilfælde kan konfereres direkte med en speciallæge.”
Det er da også pænt gjort og sikkert sandt. Man ignorerer igen bare, der jo ikke er nogetsomhelst at gøre godt med.
Jeg er så også en af dem, der har fået ballade for ikke at gå til læge tit nok.
Vi har jo faktisk sat Vores føldomhed for sygdom ned i tankt med, Vi kan afhjælpe meget mere og bedre.
Man glemmer jo også det ved manglen på personale i en række sektorer, for de bliver alt for sældent rost for også at behandle flere hurtigere og bedre.
Jeg så norsk TV forleden. Hvorfor hedder det ikke luftambulance.