Auktionsmester Finn Møller Jensen talte fredag ganske kort med journalist Maria Sæhl fra dagbladet Informatíon. Allerede lørdag havde samme journalist som tidligere omtalt en kritisk artikel avisen.
Den lokale auktionsmester fortæller efterfølgende, at han fra starten af samtalen var helt klar over, at hun på forhånd havde sig egen vinkel på den historie.
Forinden havde fiskerierhvervet påpeget, at CO2 afgiften havde ført til en markant nedgang i landinger af fisk i danske havne. Efter en kort samtale, hvor journalisten flere gange sagde, at auktionsmesteren jo ikke kunne påvise nedgangen, afsluttede hun hurtigt samtalen, oplyser Finn Møller til NordsøPosten.
– Det fremgik ganske klart, at hun ikke lyttede til mine synspunkter. Det er korrekt, at vi i januar 2025 havde mere fisk end i januar 2024. En væsentlig årsag til dette er, at der i 2024 var tre fiskeauktioner i Nordjylland. Nemlig Hirtshals, Strandby og Skagen. I 2025 er der kun Hirtshals og Strandby tilbage. Hirtshals er fiskerejet, og Strandby er privatejet. De tilførsler, der tidligere blev solgt på Skagen Fiskeauktion, bliver i dag solgt, hvor bådene ønsker det. Det inkluderer både danske og udenlandske fartøjer. Det er blandt derfor, at Fiskernes Fiskesortering har valgt at starte landingsservice i Skagen. Og vi får derved stadigt mere fisk fra fartøjer, som lander i Skagen, forklarer Finn Møller.
En anden grund til fremgangen er ifølge auktionsmesteren, at der i 2024 blev landet så mange Jomfruhummere direkte til industrien, at sidstnævnte valgte at løsne en del af deres fartøjer fra deres kontrakt om direkte landing. Derfor har Hirtshals fra efteråret 2024 haft stigende tilførsler af jomfruhummere. Dette er ifølge Finn Møller fortsat ind i 2025.
– Derudover har flere af vores fartøjer valgt at sælge fisken i Sverige, når de alligevel skulle bunkre brændstof derovre. Det er også korrekt, at vi i år har haft flere udenlandske landinger, da flere fartøjer, der havde planlagte reparationer i Hirtshals, valgte at lande fisken her, tilføjer den lokale auktionsmester.
– Jeg har ikke præcise statistikker for værdien af fisken, men det er klart, at kullerpriserne har været de højeste i mange år, og da der er rigtig mange kuller i Skagerrak i år på grund af en effektiv kvoteforvaltning, har vores fiskere landet en stor mængde, hvilket vi ikke så lige så meget af sidste år, uddyber Finn Møller.
Når journalisten sammenligner med 2023, så er hun ifølge auktionsmesteren også overfladisk i sine betragtninger. Alle norske farvande var lukket for danske fiskere i 2023 på grund af sammenbrud i forhandlingerne mellem netop Norge og EU.
– Hendes betragtninger om, at så har CO2 afgiften ingen virkning haft, er helt forfejlet. Heldigvis så kommer hun ikke til at bruge tid på at skrive om fiskeriets endeligt om et år eller to, nu hvor den tåbelige afgift er væk, slutter Finn Møller.
Læs hele artiklen bag betalingsmur her hos Dagbladet Information.
Link til relateret artikel
Finn Møller fra Hirtshals Fiskeauktion tilbageviser kritik i Informatíon