Af Betina D. Jensen
Byrådskandidat til KV25
Venstre
Vi skal styrke kulturen og fritidslivet – for dem der går til sport, og for dem der har andre interesser. Kultur er bl.a. Historie, Sport, Bøger, Musik, Teater, Kunst, Sang og Aktiviteter i midtbyen. Det er alt det, vi skaber sammen – så stor en del af vores liv fortjener væsentlig mere politisk opmærksomhed og retfærdig prioritering af midlerne.
Hjørring Kommune bruger 61 millioner om året på Kultur – det lyder af mange penge, men er faktisk kun 1% af det samlede budget, og midlerne er skævt fordelt. F.eks. modtager Vendelbohus kun 150.000 i årlig støtte – det er ikke bare svært at få enderne til at nå sammen økonomisk, men også dybt uretfærdigt, sammenlignet med hvordan resten af de 61 millioner fordeles, og hvor mange mennesker der årligt benytter stedet.
Vi skal turde se på kulturbudgettet med friske øjne – og ja samtidig booste budgettet hertil – en enkelt promille kan gøre en stor forskel for mange.
Samtidig bør vi revidere ”Kulturalliancen” Hvor vi sender over 1 million til ”Musik” i Frederikshavn, de sender så penge retur til ”Teater” i Hjørring… Hvorfor det? Er det ikke værd at genbesøge?
Vi har også masser af det jeg vil kalde ”Almennyttig Kultur” f.eks. Musik Under Trappen og gratis aktiviteter i vores midtbyer – her kan man på trods af få ressourcer i det daglige, nyde bl.a. koncerter og øvrige oplevelser nogle ellers ikke havde mulighed for at deltage i, så kulturen løser i høj grad også en social opgave.
Kultur skal ikke være noget, vi “lige husker at give lidt til”. Kultur er vores historie, identitet og et af de stærkeste redskaber til at skabe Trivsel, Liv og Vækst i vores kommune.


