Det er pure opspind, når byrådskandidat Steen Ole Hedelund Jørgensen, i et indlæg på NordsøPosten påstår, at borgmesteren vil stoppe.
Det understreger Søren Smalbro til NordsøPosten i en kommentar til indlægget.
– Jeg er stærkt forundret over Steen Oles skriverier og postulater. Jeg har aldrig, som i aldrig, antydet at jeg vil stoppe som borgmester inden længe. Jeg er for øvrigt i fuld gang med at forberede den kommende valgkamp og sammensætte det kommende kandidathold. Alt andet er pure opspind, skriver borgmesteren.
Steen Ole Hedelund Jørgensen fra Morild beskriver sig selv som ”byrådskandidat og politisk leder af borgerlisten ”Vision Hjørring 2050 – Demokratisk Forum”.
Han skriver, at han i øjeblikket blandt andre taler med mange Venstrefolk, som han skriver er ”ikke med toppen af Venstre i Hjørring Kommune, men med menige Venstrefolk og Venstrefolk tæt på toppen”.
– De vil gerne snakke om de interne spændinger i Venstre og den stigende forvirring, de oplever fra borgmester Smalbros side. Fortsætter Søren Smalbro i kommunalpolitik, eller stopper han måske endda før byrådsvalget? Spørger de!, skriver Steen Ole Hedelund i sit indlæg på NordsøPosten.
Han skriver også om et besøg forleden, hvor han fik bekræftet påstanden:
– En Venstremand kom uvarslet på besøg forleden dag. Han bekræftede en information om borgmester Smalbro, jeg som journalist, politisk analytiker og kommentator har mødt flere gange her på det seneste, nemlig at borgmester Smalbro smider en bombe om sin egen politiske fremtid inden længe, der vil indebære, at Hjørring Kommune får ny borgmester efter byrådsvalget den 18. november i år.
– Jeg vil ikke referere detaljer fra disse politiske sonderinger, men blot analytisk reflektere ud fra udsagn, jeg ikke kun har fra Venstre, men også fra andre politiske grupperinger. Derfor spørger jeg i al venskabelighed:
– Hvorfor skal den slags overvejelser, hr. borgmester Smalbro, kun drøftes i lukkede cirkler? Hvorfor lægger du ikke dine tanker helt åbent frem, så vi alle sammen kan handle på det? Går du, eller er der også her tale om, at du udsættes for ”hetz og postulater”?
Uanset borgmester Smalbros bombastiske afvisning fastholder jeg, at det i Venstre drøftes, om Søren Smalbro er den rette mand i spidsen for Hjørring Kommune.
Borgmester Smalbro har på interne møder i snævre cirkler luftet den overvejelse at stoppe som borgmester og “søge nye græsgange”, som flere Venstrefolk har formuleret det i de samtaler, jeg har haft med dem på det seneste.
Mine formuleringer er derfor ikke “pure påstande”, som borgmester Smalbro siger.
Jeg anser de Venstrefolk, jeg taler med, som både indsigtsfulde og troværdige.
Ville det ikke være mere mærkeligt, hvis Venstre ikke havde drøftet, om de havde en person, med bedre kompetencer, som kunne trække endnu flere stemmer. De er så nået frem til, at de stadig peger på Søren, som bedste kandidat. Mon ikke de fleste partier lige har den oppe og vende, inden de blot fortsætter uændret. Jeg kunne dog godt have fornemmelse af, at et enkelt medlem af det nuværende byråd, lige skulle sondere om der var en bedre kandidat, til at promovere sin politik.