Der er sket rigtig, rigtig meget, siden Hans Christiansen for snart 70 år siden lagde fundamentet til det, der sidenhen mildest talt har haft vokseværk og er blevet til Vennelyst A/S.
Det kan Bruno Skovgaard Jensen om nogen snakke med om, idet han onsdag den 11. juni som en ud af ikke mindre end en håndfuld medarbejdere har kunnet fejre, at han i 50 år har været ansat i selvsamme virksomhed.

Torsdag eftermiddag fandt vi Bruno Skovgaard Jensen meget, meget langt ude på en mark for enden af en grusvej mellem Højene og Vidstrup, hvor han og nogle kollegaer graver rør ned for Hjørring Vandselskab.
Lykønskningen i anledning af jubilæet trak nok et smil frem hos den loyale medarbejder, men ellers lød den erfarne herre til helst ikke at ville gøre et større nummer ud af den langvarige ansættelse.

– Man siger jo osse nu til dags, at man helst ikke skal være mere end 5 år det samme sted, lød det med et lunt blink i øjet fra den beskedne jubilar, som var ved at gøre klar til at holde fyraften.
Det må i så fald være noget nymodens halløj indenfor management, som hverken han eller firmaet fornuftigvis har skelet til i hans tilfælde, da han tydeligvis har været en værdsat medarbejder.

– Hundrede procent Vennelyst-medarbejder, faglig utrolig kompetent, rigtig vendelbo med en god lune og humor, god kollega, altid klar til at hjælpe både kollegaer og ledelse, lyder det i dag fra direktør Jan-Iver Christiansen.
– Vi er taknemlige over, at han har været ved Vennelyst i 50 år, tilføjer direktøren.
Derfor et kæmpe tillykke til Bruno Jensen og Vennelyst A/S!
Man kan i øvrigt læse meget mere om det velrenommerede firma i magasinet her, der blev udgivet i forbindelse med 60 års jubilæet i 2016: KVALITET 6 TRADITIONER
Foto: Niels Skipper.


