• Annoncering
  • Kontakt
  • Retningslinjer
  • Cookiepolitik
Prøv vores mørke tema
NordsøPosten.dk

Topbanner

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
  • Arkiv
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
  • Arkiv
Intet resultat
Se alle resultater
NordsøPosten.dk
Intet resultat
Se alle resultater

Topbanner

De positive rykker i Bindslev

Der har i længere tid været en del snak om, hvad og hvordan borgere og erhverv kan gøre turister og andre, der kører forbi, opmærksomme på, at der faktisk ligger en lille hyggelig by inde bag læbæltet, der afgrænser Bindslev mod vest.

af Niels Skipper
3. maj 2022
i Fritid
Bindslev 2 740x479

For en del år siden blev de to indfaldsveje beriget med kornaks som blikfang, og mottoet “Bindslev – byen med å og aks” så dagens lys. Nu er tiden så kommet til, at der skal ske noget nyt.

Derfor har arbejdsgruppen De positive taget initiativ til, at der rejses en flagborg ved hver af de to indfaldsveje til Bindslev, nemlig ved Sønderbro og Vesterbro.

For nylig fik De positive så en godkendelse fra Hjørring Kommune af den ansøgning, der var indsendt om, at der kan rejses to flagstænger på 8 meter og 1 flagstang på 10 meter ved hver indfaldsvej.

Ved en besigtigelse af de to lokationer for nylig blev det aftalt med teamleder Bo Nedergaard fra Park & Vej ved Hjørring Kommune, hvordan områderne skal ryddes og gøres klar til nedstøbning af de fundamenter, der skal bære flagstængerne. Når kommunen har ryddet områderne, går De positive i gang med at grave huller og fylde med beton til fundamenterne.

 

1 af 3
- +
Bindslev 1 739x493
Bindslev 3 739x493
Bindslev 4 739x493

– Det er vores håb, at flagstængerne kan blive rejst inden turistsæsonen for alvor sætter ind. Efterfølgende vil der blive flaget med flag og bannere, der eksempelvis kan gøre opmærksomt på de aktiviteter, der foregår i Bindslev. Når vi kan rejse disse flagstænger, skyldes det, at BHE har doneret flagstængerne. Det skylder vi BHE stor tak for, fortæller Mogens Bjerre, som er en af De positive.

De Positive er en lille gruppe af mænd M/K’er, som blev dannet på det tidspunkt, hvor Teknik- og Miljøudvalget skulle spare 400.000 kr. på budgettet til vedligeholdelse i byerne i årene fremover. Denne budgetbesparelse betød for Bindslev, at der var nogle centrale steder i byen, der ikke ville blive plejet som tidligere.

– Derfor var vi nogle stykker, der gik sammen og blev enige om, at vi ville påtage os den rolle at holde disse områder velplejede til glæde for både de lokale borgere, ligesom turisterne også kan glæde sig over en ren og velplejet by. De positive opstod ved, at fremfor at læne os tilbage og blive sure og gnavne over besparelserne, ja så tog vi udfordringen op med en positiv attitude. Deraf navnet, forklarer MOgens Bjerre.

– I forbindelse med, at vi overtog opgaven, var vi så privilegerede, at BHE købte en selvkørende græsslåmaskine til os. Dette sammen med nogle haveredskaber og lignende fra Park & Vej gør, at vi står godt rustet til at klare sommerens opgaver, slutter Mogens Bjerre.

Tags: BHEBindslevDe positive
DelTweetSend

Langbanner

Tilmeld
Giv besked ved
0 Kommentarer
Inline meninger
Se alle kommentarer

Stort sidebanner

Lille sidebanner

NordsøPosten.dk

NordsøPosten.dk er ejet af Niels Skipper under virksomheden Skipper & Skipper.

Målet med netmediet er at præsentere lokale nyheder med kvalitet og hurtighed.

CVR-nr. 41271825

Følg os

Annoncering

Kontakt Niels Skipper for priser angående annoncering.

Du kan bruge e-mail adressen nedenunder eller benytte vores kontaktformular ved at klikke her.

Niels Skipper

Mobil: 28 74 27 48
E-mail: niels@nordsoeposten.dk

Kategorier

  • 112
  • Børn & Unge
  • Debat
  • Erhverv
  • Fritid
  • Kultur
  • Navne
  • Nyheder
  • Politik
  • Sponsorartikler
  • Sport

Lavet af Høj Data.

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
  • Arkiverede sponsorartikler
  • Arkiv

Lavet af Høj Data.

Du er ved at sende email til

Flyt kommentar