Grete Nielsen og Poul Nimand kunne i onsdagens pragtfulde vejr med blå himmel og solskin fejre 6 års fødselsdag med Ostemanden i Hirtshals.
Det gjorde de to indehavere naturligvis ved for 5. gang at afholde den allerede traditionsrige konkurrence med Osterulning op og ned ad Nørregade.
Masser af lokale og borgere langvejsfra var da også troppet op for at overvære konkurrencen, der i år havde deltagelse af mediefolk fra TV2 Nord, Skaga FM, Radio ANR, Radio Nord, Stoklund Medieproduktion og NordsøPosten.
Efter to indledende runder var der finale mellem Allan Larsen fra Skaga FM og fotograf Arturs Pirazkov fra NordsøPosten. Begge havde i suveræn stil vundet deres indledende runder.
Arturs Pirazkov lagde sig imidlertid fra start af finalen klart i spidsen og øgede forspringet stort på tilbagevejen op ad Nørregade, hvor han blev tiljublet foran Ostemanden.
Som den gode sportsmand, den skarpe fotograf er, stoppede han imidlertid op for at give modstanderen en fair chance, men var dermed lige ved at forregne sig.
Allan Larsen fra Skaga FM fik nemlig kun lige akkurat ikke indhentet Arturs Pirazkov, som dermed velfortjent hentede førstepladsen hjem til NordsøPosten.
Kæmpe tak for indsatsen til vores fotograf og til Ostemanden for på denne fine måde at promovere havnebyen i det nordvestlige Vendsyssel.