Af Erik Høgh-Sørensen
Borgmesterkandidat
Medlem af Hjørring Byråd
Vendelbo-Listen
På torsdag er der igen europæisk klassefodbold på Hjørring Stadion, og det skal ses. Men vil muligheden eksistere om fem år?
Det har vi tænkt over i Vendelbo-Listen, og som borgmesterkandidat kan jeg sige, at vi allerede har prioriteret forslaget om en elite-sportspolitik. For os hænger topfodbold, herunder selvfølgelig futsal, sammen med bosætning, familieliv og unge bosat i kommunen.
Gør Hjørring Kommune nok for at bevare de sportslige succeser?
Både ja og nej. Der gives masser af støtte. Nogle vil mene for meget, men støtten skal ses i sammenhæng med unge- og bosætningspolitikken. Tendensen er, at Hjørring Kommune skal hjælpe mere, hvis vi vil bevare vores sports-fyrtårne, der får dedikerede unge mennesker og familier til at rejse hertil for at bo.
Hvad er Vendelbo-Listens forslag?
I vores kontrolberegnede budgetforslag indsatte vi én eller flere elite-koordinator-stillinger de næste fire år. Vi kan satse 2 mio. kr. i det tidsrum i det forslag, som blev afvist af et flertal i byrådet 8.10 (punkt 2). Nu spørger vi så vælgerne den 18.11.
Hvad skulle elitesports-koordinatorer lave?
F.eks. undersøge muligheden for at lave en ny ”Royal League” (eller måske ”Vendsyssel League”) med elitehold fra Sverige, Norge, Island og Danmark. En knockout-turnering med minimum to kampe per hold til afholdelse i starten af hver sæson. Altså træningskampe af internationalt tilsnit i Hjørring, Frederikshavn og Aalborg. Transporttiden for holdene udefra vil være begrænset, fordi der går færger. Måske kan vore gode rederier endda være ”Royal League”-sponsorer?
Hvorfor dette forslag?
Fordi især Fortuna trods den nuværende succes står over for alvorlige udfordringer. Dana Cup-rammerne vil på sigt næppe være økonomisk tilstrækkelige, fordi UEFA har påbudt internationale storklubber som Chelsea osv. at bruge langt-langt mere kapital på kvindefodbold. De har kapitalen. Vi har Dana Cup. Kort sagt, Fortuna og de andre risikerer at blive kørt over sportsligt og økonomisk, hvorefter spillermaterialet forsvinder stille og roligt til de større klubber. Fortuna har brug for en stamtrup på ca. 35 spillere og en lønramme på over 25 mio. kr./år.
Dette er ikke en debat, der har været taget i indeværende byrådsperiode. Der er hverken enighed eller uenighed om, hvad der skal gøres.
Det næste byråd står med en enestående mulighed for at hjælpe bare lidt til; selvfølgelig uden at det hele ender i en kommunal slagside med asociale besparelser andre steder.
Målet er bl.a. at vende kommunens affolkningsspiral og skabe mere bosætning.
Derfor er Vendelbolistens forslag godt, synes vi selv.
Vendelbo-Listen er åben for forhandling og samarbejde, som vi hele tiden har været. Men vi beder folk huske på tre ting:
- Om 5 år kan det være for sent at gøre noget.
- Vendelbolistens forslag ER finansieret i Hjørring Kommunes nuværende budgetramme. Spørgsmålet er kun, om vi skal gøre det eller ej, og det er et politisk spørgsmål og noget for vælgerne at overveje.
- november: Kom til internationalt topbrag på Hjørring Stadion, hvor Fortuna stadig nyder frugterne af at have vundet ”the double”. Kampen mod islændingene er dagen efter kommunalvalget, så som politiker kan man enten få lov at tænke på noget andet eller måske fejre ”another double”.
Godt valg!


