Der er helt bestemt tale om en praktisk indpakning, når Hirtshals Fyr i disse dage tager sig ud som på billedet ovenfor, som er taget af den lokale træskærer Henrik Woodpek.
Den altid knivskarpe og kreative herre var forleden på sin aftentur. Da han så fyret, var det første ord, hans livlige fantasi lod ham tænke, dog noget, som han ikke vil sige højt, men lad mig så bare denne fromme søndag formiddag før kirketid og med et pænere udtryk kalde det et markant fallossymbol.


– Det står i hvert fald rankt med tøj på, klar til at få en ordentlig tur de kommende uger. Sjovt nok så minder det mig om Kristo. Kunstneren, der for en del tid tilbage pakkede Rigsdagsbygningen ind i Berlin. Et fantastisk projekt og en dejlig vanvittig ide. Lige en mand efter mit hoved, der ikke lader sig stoppe, bare fordi han får en smule modstand, konstaerer Henrik Woodpek.
– Det blev så fantastisk, så selv snobberne og modstanderne måtte lægge sig fladt ned, tilføjer den livskloge træskærer, som slutter med at slå fast, at fyret også bliver smukt, når det er færdigt om nogle uger.
Deri er vi her på den lokale netavis helt enige og ønsker Malerfirmaet Jeppesen tillykke med den ansvarsfulde opgave med at male og fremtidssikre det stolte Hirtshals Fyr.
Hvad enten man i denne bornerte tid bryder sig om begrebet fallossymbol eller ikke, så ligger der den sandhed i det, at det meget præcist karakteriserer den pionerånd og potente virkelyst, der kendetegner det nordvestlige Vendsyssel.
Mindre venligt sindede gæster på disse kanter kunne måske snarere associere fyrets aktuelle udtryk i retning af en forvokset termokande, men sådan er vi så forskellige.
Rigtig god søndag!
Fakta
Fallossymbol: Afbildet genstand, der i kraft af sit udseende minder om en (erigeret) penis. Ses typisk som symbol på frugtbarhed, maskulin kraft eller seksualitet.
Kilde: Den Danske Ordbog.


