Den 1. marts afholder Hirtshals Handel & Erhverv (HHE) den årlige fastelavnsfest for områdets børn. Igen i år afholder de den i Hirtshals Idrætscenter.
– Der var ganske enkelt for mange børn til, at vi kunne holde det i den store sal på Hotel Hirtshals. Nu er vi nok også vokset ud af bordtennishallen i Idrætscentret, så i år bliver det i den store hal, arrangementet kommer til at foregå, , siger formand Tommy Høj.
– Det giver os mere plads og mulighed for at man kan sidde på hallens bænke. Der bliver lidt ekstra underholdning for børn og voksne ved årets arrangement, tilføjer formanden fra HHE.
Foreningen har hyret en ballonkunstner til at komme og lave ballondyr med børnene. Man vil gerne lave et arrangement, hvor der er noget for alle deltagere. Derfor fylder de lidt ekstra på arrangementet.
Louise Nielsen fra Hirtshals Fiskehus står i lighed med tidligere år for det kunstneriske og tematiske indhold i årets fastelavnsfest. Temaet i år er Fastelavn i Japan.
– Så man må gerne komme udklædt i noget, der understreger dette tema, men Batman, Sørøver Sally, Superman og alle de andre er naturligvis velkommen fastslår Tommy Høj.
Lige nu har HHE solgt godt 300 af de 500 billetter, så formanden opfordrer til, at man snarest får købt billet.
Man kan læse mere om fastelavnsfesten og købe billetter på www.fastelavn-hirtshals.dk