Endnu et festligt år i Hirtshals går på hæld og dermed alle de aktiviteter, som har været med til at fejre og hylde den ukronede bjeskdronning, Signe Hansen. I år ville Signe Hansen nemlig kunne have fejret 125-års fødselsdag, hvis hun havde levet.
Det er blevet til mange inspirerende og kreative aktiviteter – lige fra en ny og velsmagende 125 års fødselsdagsbjesk lavet på klitrose, til en meget smuk, sjov og finurlig plakat, tegnet af lokale Anne Martine Horsevad Andersen.
Jubilæumsbjesken, med etiket i samme stil som plakat, er næsten udsolgt. De sidste eksemplarer kan købes hos Hirtshals Museum og hos Bog & Idé i Hirtshals). Plakaten kan købes samme steder.
Ud over bjesk og plakat har jubilæumsåret indtil nu også budt på vandreture med ”The Sky is Blue” i Signe Hansens fodspor og et flot motionsløb koordineret af den lokale løbeklub, Havstrygerne under Naturmødet i maj.
Som tidligere annonceret skulle afsløringen af de aktiviteter finde sted lørdag den 25. oktober. Det har dog taget projektgruppen lidt længere tid end forventet at realisere de sidste to projekter i jubilæumsfejringen; en unik mindebænk af billedhuggeren Morten Lykke samt en revideret og udvidet Signe Hansen bjeskbog udgivet af Vendsyssel Historiske Museum.
Projektgruppen har opnået flot støtte til de to initiativer fra diverse fonde og virksomheder og der skal derfor lyde en stor tak til Hirtshals Sparekasses Gavefond, HSF-fonden, Sigurd og Margit Espersens Familiefond, Initiativgruppen for Hirtshals og Omegn, Nord Energi Fonden samt Anora Group/Aalborg Akvavit.
Projektgruppen bag jubilæumsfejringen glæder sig til at afsløre både mindebænk og ny bjeskbog ved en reception torsdag den 4. december kl. 14-15.30.


