Denne uge 11 uge er Hjerneuge, og arrangementerne i Hjørring Kommune foregår på CKU Vendsyssel, Elsagervej 25 i Hjørring.
Tirsdag den 11. marts klokken 15 vil tre personer, der alle har fået en hjerneskade, fortælle deres livshistorie om et ændret liv med deres ”nye hjerne”.
Der vil være lejlighed til at høre om både besværligheder og udfordringer, men også om de muligheder for hjælp til det nye liv, som gives i kommunen igennem undervisning og træning.
Herefter gives der inspiration til dette med bidrag fra CKU Vendsyssel, Træningsenheden, Den Gode Modtagelse, hjerneskadekoordinatorerne og Hjørring Bibliotek.
Torsdag den 13. marts klokken 15 er der foredrag på CKU Vendsyssel, hvor Søren Bering Petersen fortæller om, hvordan man kan bruge naturen og mindfulness til at reducere stress og skabe ro og balance i systemet, når man har en hjerneskade, hjernerystelse eller anden neurologisk lidelse.
Før og efter foredraget er der mulighed for møde Hjernesagen, Hjerneskadeforeningen, Parkinsonforeningen, Skleroseforeningen, Alzheimerforeningen, Hjernetumorforeningen.
Derudover vil Hjørring Bibliotek præsentere bøger og andet materiale om ”hjernen”.
Arrangementerne er gratis, men af hensyn til planlægning er det nødvendigt med tilmelding til CKU Vendsyssel på telefon 72 33 59 00 eller mailen ckuv@hjoerring.dk
