Fredag den 5. december gjorde digteren Caspar Eric eleverne på anden og tredje årgang på Hjørring Gymnasium klogere på livet som handicappet i Danmark.
Han er med tre digtsamlinger om emnet og sin rolle som debattør i medierne en vigtig stemme for handicappede. Caspar Eric er født med cerebral parese og har hele sit liv oplevet fordomme og manglende forståelse for sit handicap.
Et liv med fordomme
Caspar Eric fortalte, at han som barn lærte at gøre alt for at skjule sit fysiske handicap. Han begyndte fx at snakke hurtigt og meget, så man ikke troede, at han også var dum, men det har ifølge forfatteren ikke været uden omkostninger:
”Problemet er, at når man lærer at lave de her strategier, så bruger man mange kræfter. Man skal kæmpe dobbelt så hårdt for at få et arbejde eller for at kunne slappe af i et rum. Man skal hele tiden navigere i, at folk har fordomme. Det er det samme mange, der ikke er hvide, kan opleve i Danmark.”

Et vigtigt talerør
Caspar Eric har hele sit liv oplevet at have en stigmatiseret krop, der pga. afvigelsen fra normalkroppen altid får ekstra opmærksomhed. Da han var barn, blev han pga. mobning nødt til at skifte skole, og når han i dag går på gaden med sin kæreste, erfarer han, at folk kigger på dem og tror, at hun er hans hjælper eller en veninde. På trods af alle disse erfaringer var det i forbindelse med hans forfatterdebut helt utænkeligt for ham at skrive litteratur om at være handicappet. Det har ændret sig siden, og med sit seneste værk ”Crip” bliver han en vigtig stemme for andre personer, der lever med et handicap, og deres pårørende.
Stor spørgelyst
Caspar Eric læste under besøget på Hjørring Gymnasium digte fra ”Crip” højt for eleverne, og han fortalte også foruden sine personlige erfaringer mere overordnet om vilkårene inden for handicapområdet. Til sidst stillede eleverne ham mange gode spørgsmål.
I uge 49 er der national handicapuge i Danmark, og i hele landet sættes der fokus på handicap gennem forskellige arrangementer og samtaler. Det kan være svært at forstå, hvordan det er at have et handicap, når man ikke selv har et handicap, men man kan øve sig, og med foredraget i dag blev det måske lidt nemmere for eleverne på Hjørring Gymnasium.


