Den afdøde nordjyske forfatter Knud Holst blev lørdag fejret med afsløringen af en ny skulptur, skriver TV2 Nord.
De frivillige bag Ane Maries Hus i Vrensted stod bag afsløringen, og fejringen fandt sted med taler og sang.
Til stede var blandt andre Knud Holsts datter, forfatter Hanne-Vibeke Holst, samt hendes søstre Charlotte Høybye Holst og Henriette Holst.

Foto: Privatfoto.
Knud Holst, der døde i 1995, levede sine sidste 14 år i Vrensted, og formand for Ane Maries Hus Mette Hyldgaard Roussis siger, at Knud Holst skrev med udgangspunkt i Vendsyssel.

Foto: Privatfoto.
– Han var en mester i vendelbomålet og en varm fortaler for at styrke vilkårene i landdistriktet. Mange af hans værker fortjener at blive kendt af en bredere skare, og med skulpturen vil vi gerne bidrage til at synliggøre og hædre Knud Holst som forfatter, siger Mette Hyldgaard Roussis.
Skulpturen er udført af den lokale billedhugger Bodil Dam og er finansieret af Landdistriktspuljen.
Kilde: TV2 Nord.


