Mandag den 24. november stod i litteraturens tegn på Hjørring Private Realskole (HPR), hvor 6. årgang fik besøg af forfatter og tegner Søren Jessen. Besøget var en del af skolens årlige tradition med forfatteroplæg, og denne gang blev eleverne præsenteret for en kombination af ord og billeder, da Jessen både skriver og illustrerer.
Oplægget skilte sig ud ved at være mere visuelt end mange andre forfatterbesøg. Eleverne blev ført gennem et spændende univers, hvor fortællinger og tegninger gik hånd i hånd. Søren Jessen har et bredt forfatterskab, og oplægget kom omkring flere af hans kendte titler, herunder Liv på spil, Vildnisset og Fiskepigen. Undervejs blev der sat fokus på, hvordan historierne ofte har rødder i personlige erfaringer og oplevelser.
Arrangementet blev gennemført med støtte fra Statens Kunstfond og gav eleverne en unik mulighed for at få indblik i både skriveprocessen og arbejdet med illustrationer. Skolen fremhæver, at besøget bidrager til at styrke elevernes interesse for litteratur og kreativitet.
Foto: Hjørring Private Realskole.


