I 90 pct. af 1. halvleg var Fortuna i boldbesiddelse lørdagens A-liga-kamp mod bundholdet OB på Nature Energy Park i Odense. Der var optræk til adskillige mål, men ineffektiviteten var udpræget.
Men så skete der for alvor noget i anden halvleg.
Tre dage efter 1-0-sejren i Women’s Europa Cup over islandske Breidablik i Reykjavik skulle der kæmpes for points i den danske Liga A, og der var behov for en alvorlig indsats, når Fortuna skulle bevare følingen med ligaens tophold, HB Køge.
Stillingen vad pausen var 0-0, og man frygtede en ørkenvandring.
Det var Fortuna ikke med på.
Fem mål på 20 minutter
I løbet af godt 20 minutter blev det til ikke færre end fem scoringer. Kampen skulle dog hen i overtid, inden holdets topscorer, Joy Omewa, kom på tavlen.

Tre andre gjorde sig bemærkede med scoringer.
Nikoline Nielsen og Samatha Kühne præsterede hver et mål, og Sidney Massur nettede to gange.
Samtlige mål faldt efter fornem gennemspilning.
Fremtidens topspiller
16-årige Nikoline Nielsen præsterede særligt i denne kamp.
Hun demonstrerede fodbold, boldføring og -tæmning, på niveau med en supererfaren og rutineret spiller.
Ingen tvivl om, at Fortuna er i gang med at udvikle en af fremtidens storspillere.
Ser man på holdet som helhed, kan man nok forvente, at den negative oplevelse fra de to foregående kampe – en uafgjort og et nederlag – ikke gentager sig.
Med to ligakampe tilbage i grundspillet skulle der gerne indkasseres maksimum 6 points, så der bliver tale om en overvintring i ligaens top.

Tæt kampprogram
Fortuna er er i øvrigt inde i et meget tæt kampprogram.
Allerede onsdag skal holdet i kamp på Nord Energi Arena i Hjørring.
Det er returkamp i Women’s Europe Cup mod islandske Breidablik.
I onsdags vandt Fortuna 1-0 i Reykjavik. Den føring skal bevares eller forøges, så det bliver til flere europæiske kampe i det kommende forår.
Lørdagens resultat giver alt andet lige selvtillid og mod forud for onsdagens kamp
Kampen i tal
- Minut 0-1 Nikoline Nielsen
- Min. 0-2 Samantha Kühne
- Min. 0-3 Sidney Massur
- min. 0-4 Sidney Massur
- min. 0-5 Joy Omewa
Udskiftninger
Fortuna
- min. Ind Nikoline Nielsen; Ashley Riefner og Joy Omewa ud Sara Dyrehauge, Florentina Olar og Josefine Valvik.
70.minut ind Samantha Kühne ud Tilde Johansson - min. Ind Sidney Massur ud Pernille Skrydstrup
OB
- min ind Sille Klook-Jensen ud Laura Christiansen
- min. ind Maja Flyvholm og Rebekka Maria Winther ud E. Henriksen og S Snerle Trebbien
- min. Ind Carla Victoria Schulz ud Mille Scherbech Bech
79 min. ind Matilde Baraviec ud Sofie Gedsted Thrige


