Lokale fodbolddommere bliver udsat for en uacceptabel og truende adfærd fra både trænere, forældre og tilskuere, når de hver weekend dømmer helt almindelig amatørfodbold, skriver TV2 Nord.
– Vi har et seriøst problem med forældre og trænere, der kommer med tilråb og i værste fald trusler mod dommerne. Også i de helt små rækker, hvor der er tale om børn, der gerne skulle opleve gode rollemodeller på sidelinjen, siger Michael Kristensen, formand for dommerklubben i Vendsyssel.
– Trænere og forældrene på sidelinjen har et ansvar, når vi har med ungdomsfodbold at gøre. Men vi oplever alt for ofte, at voksne taber hovedet og sviner en dommer til. Det skal stoppe, tilføjer Michael Kristensen.
Ifølge tal fra DBU er truslerne mod dommere stigende. I 2024 blev 47 kampe på landets fodboldbaner afbrudt som følge af vold eller trusler imod dommeren. Til sammenligning var det tilsvarende antal i 2023 blot 26.
Læs hele artiklen her hos TV2 Nord.


