Der lyder en stor og hjertelig tak fra Soroptimisterne i Hjørring, hvor bestyrelsesmedlem Marie Lade glæder sig over den flotte støtte, som lokale virksomheder igen i år har bidraget med til tombolaen og det Amerikanske Lotteri i Julehytten på Bispetorv. De mange generøse gaver gør det muligt at fylde hytten med spændende gevinster og samtidig samle midler ind til de projekter, der styrker kvinder og piger – lokalt, nationalt og internationalt.
Opbakningen fra det lokale erhvervsliv gør en helt konkret forskel for Soroptimisternes arbejde, og den brede støtte er med til at styrke både aktiviteten i Julehytten og de projekter, som klubben arbejder for gennem året. Julehytten er et sted, hvor fællesskab, engagement og velgørenhed mødes og Soroptimisterne glæder sig til at tage godt imod alle, der kigger forbi.
Som del af Soroptimist International arbejder klubben i Hjørring for at forbedre kvinders og pigers vilkår verden over gennem uddannelse, økonomisk selvstændighed, sundhed, bekæmpelse af vold samt fokus på bæredygtighed. Julehytten spiller hvert år en vigtig rolle i at rejse midler til disse formål.
Soroptimisterne glæder sig allerede til at byde besøgende velkommen igen i 2025, hvor Julehytten på Bispetorv endnu engang bliver et sted fyldt med varme, engagement og lokalt sammenhold.



I wish I had read this sooner!