Planlægningen af årets træf er i fuld gang hos Hirtshals Handelsstandsforening og Hirtshals Turisme.
– Vi er naturligvis stadig begejstrede efter sidste års træf, hvor 141 køretøjer var mødt frem. Så det er naturligt at vi sætter ambitionsniveauet endnu højere i år. Så vores målsætning er minimum 150 køretøjer. Det betyder at vi inddrager en større del af byen til træffet. Vi forventer i år også at kunne fylde køretøjer i den øvre del af Hjørringgade, siger Tommy Høj fra Hirtshals Handel & Eerhverv.
– Alle der har et køretøj der er over 25 år kan deltage i træffet. Man kan deltage med både biler, knallerter, motorcykler, lastbiler og traktorer. Det koster ikke noget at være med som udstiller. Faktisk tværtimod, idet de deltagende foreninger sørger for morgenmad, middagsmad og eftermiddagskaffe til deltagerne.
Hirtshals Turisme har lavet markedsføring for træffet i Norge, så vi håber at kunne lokke nogle nordmænd til byen og tage et par dage i Hirtshals, med overnatning i nogle af de mange muligheder byen byder på, uddyber Tommy Høj.

Byens forretninger holder længe åbent under træffet, så udover at kigge på køretøjer, bliver der også rig mulighed for at gøre nogle gode indkøb i byens butikker. Og med alle de gode spisesteder Hirtshals byder på, skulle der være grundlag for en rigtig familietur.
Hvis man ønsker at tilmelde sig træffet, kan man gøre det på www.hirtshals-veteran.dk Her kan man også finde yderlige information.