Lørdag, den 3. maj kl. 10.00 – 13.00 lægger Den Grønne Plads i Hirtshals fliser til den spændende aktivitet Børnenes Trafikskole, hvor der bliver sat fokus på trafiksikkerhed for børn op til 10 år.
Her vil børnene gennem leg, bevægelse og sjove aktiviteter få mulighed for at lære at færdes sikkert i trafikken. På pladsen vil der blive opsat en cykel- og elbilbane, hvor børnene kan lære trafikale færdigheder, og der vil også være en hoppeborg opstillet på pladsen.
Herudover kan børnene møde den flinke Bamse Betjent. Alle deltagende børn får et diplom med sig hjem. Det er gratis at deltage på trafikskolen, og handelschef Per Martensen håber, at rigtig mange børn – sammen med deres forældre – vil møde frem og deltage.
Sparekassen Danmark støtter det store arrangement med kr. 25.000,00. Afdelingsdirektør René Jensen fortæller i den forbindelse, at man gerne vil bakke op omkring det gode initiativ, som Hirtshals Handel & Erhverv stabler på benene.
– Det er vigtigt, at de små og bløde trafikanter lærer at begå sig i trafikken, og vi synes, det er fantastisk, at børnene fra nærområderne i Hirtshals, Horne og Tornby får den mulighed.


