Mandag aften blev Park Vendia rammen om en intens og medrivende 1/8-finale i futsalens Champions League, hvor Hjørring Futsal Klub (HFK) tog imod det franske storhold Etoile Lavalloise. Trods en stærk indsats og en elektrisk stemning måtte nordjyderne til sidst se sig besejret med 1-4.
Drømmemål og straffespark før pausen
Kampen startede jævnbyrdigt, og HFK formåede i lange perioder at holde de teknisk stærke franskmænd fra fadet. Alligevel kom Etoile Lavalloise foran 0-1 med et spektakulært langskud helt op i krogen. Kort før pausen blev det 0-2 på et straffespark – to mål, som var svære at gardere sig imod.
HFK pressede på og skabte drama
Efter pausen kom Hjørring-holdet ud med fornyet energi. Pirata reducerede til 1-2 med et flot hug, og Park Vendia eksploderede i jubel. Presset fortsatte, og HFK havde flere store chancer for udligning, men i stedet slog Etoile til på en dødbold og øgede til 1-3. I slutfasen satsede HFK offensivt, hvilket franskmændene udnyttede til at lukke kampen med scoringen til 1-4.
Stolthed trods nederlag
Trods resultatet var det en præstation, der vidner om HFK’s internationale niveau. Klubben viste, at den kan matche Europas bedste i perioder, og stemningen i Park Vendia – bakket op af fans i MovieHouse og den trofaste fangruppering bag målet – gjorde aftenen til noget helt særligt.
“Vi kan være stolte af indsatsen. Vi viste, at vi hører til på det her niveau,” lød det fra klubbens ledelse efter kampen.
Foto: Hjørring Futsal Klub.


