Overdragelsen betyder kort fortalt, at alle affaldsrelaterede aktiviteter bliver samlet i Nordværk. Affaldsplanlægning forbliver dog i Hjørring Kommune.
Hvad betyder ændringerne for dig?
Du vil som udgangspunkt ikke opleve den store ændring i forhold til din affaldstømning. Du vil fortsat få tømt dit affald, præcis som du plejer.
Kommunikationen med dig
På kommunikationsfronten har Hjørring Kommune aftalt en overgangsperiode med Nordværk, der løber ind i 2024.
Har du affaldsrelaterede spørgsmål skal du kontakte Nordværk på tlf. 98 15 65 66 eller på e-mail hjoerring@nordvaerk.dk
Mens Nordværk opbygger deres nye hjemmeside, vil du fortsat kunne finde affaldsrelaterede information på Hjørring Kommunes hjemmeside.
Læs mere om affald og sortering
Driftsforstyrrelser i forbindelse med snevejr
Affaldsindsamlingen er aflyst på grund af snevejret i dag den 4. januar. Dog med undtagelse af nedgravede containere, der vil blive tømt som normalt. Berørte kunder får besked via sms.
Ekstra affald kan stilles frem i en klar sæk ved beholderen ved næste ordinære tømning.
Alle genbrugspladser i Hjørring Kommune er åbne som normalt.
Du kan finde løbende opdateringer om driften af affaldsindsamling og genbrugspladser på Nordværks hjemmeside
Det er så klamt.
Når kommunerne for det meste hverken kan eller vil klare dyre opgaver ordentligt, så burde de fratages bestallingn.
Man kunne genoprette og udvide de gamle amter funktioner og give dem en sum at arbejde i stedet for tiggergangen på Christiansborg.
Hvorfor fik Vi to store containere i stedet et?? Vi produceres da ikke dobbelt så meget affald. Sund fornuft siger 14 dages dage tømning untagen i varme uger – eller container i halv vægt for Hr og Fru Skrald.
Og så gider jeg altså ikke levere batterier langt. For jeg handler var fint.
Det er ikke underlagt, når landet må importere arbejdskraft.
Vil du så have 4 rum i en container??
Vi har ikke fået mere affald, hvorfor skal skaldefolket køre køre to store istedet for 2 små.
I min gamle kommune kunne man også bestille containere og betale efter størrelse(1200-1100-1000). Det gav også mindre slæb.
Så Jeg ser bare på, hvad der er billigere og bedre. Ville have nogle ardre lagde man bare en solid seddel på låget. Der var så skiftet næste uge. Og de ændrede betalingen.
Der er så ordninger både i Danmark og I udlandet.
Ved mit højhus i Aalborg, har vi nogle kæmpecontainere. Kommunen holder øje med, når de er fyldt og bytter til ny.. Der ikke nogen skaldefolk.
Tyskere og Hollændere i byer har hele REOL-lsystemer i mange gader. De har mange rum. Så de sorterer bedre. Det er de nødt til, for de har spralde spande.
Det findes containere med skuffer. Jeg ved ikke hvordan de tømmer dem.
Det vil kræve mange flere i administationen. Det kan kun blive godt. Flot
Har du hørt at Ikea snart sætter chips i stregkode søt på deres samlesæt.
Gør man forket, så skriger de. Det er faktisk kun føler og en højttaler. Glædelig første apri.