Doris og Ove Christensen deltog i weekenden i et stort marked i det tidligere statsfængsel i Horsens, nu kulturstedet Fængslet. Det slap de godt fra og er hjemme igen.
Parret har fysisk forretning på Vandsværksvej i Hjørring tirsdag og onsdag og stiller op på markeder og messer de fleste weekender og driver også netbutik døgnet rundt året rundt. Du kan se mere på Holmberg Handels hjemmeside.
– Vi skal jo hele tiden forny os, så derfor har vi nu også fået et stort udvalg af broderi, som er meget populært. Det er nu, at mange begynder på de lidt større broderi-arbejder som jule duge og andet flot udsmykning til højtiden.
Broderi er en flot og kunstnerisk udsmykning på tøj og andre stoffer. Det laves af tråd, som er syet på stoffet i alverdens forskellige former og farver for at gøre det endnu smukkere.
Broderi kan være stukket – lavet – med tråde af silke, uld, hør, bomuld, guld, sølv med videre.