Der bliver garanti for grin, fællessang og nordjysk lune, når Hotel Skaga i Hirtshals den 31. oktober 2026 åbner dørene for en aften med den populære Ib Grønbech.
Den folkekære musiker, der gennem årtier har leveret humoristiske tekster og iørefaldende melodier, er kendt for at skabe en stemning, hvor publikum både smiler og synger med.
Med klassikere som “Hvorfor må jeg ik’ få Beatles-hår?”, “Jeg har fået en trailer og mor har mave på” og “Kys mig Conny” lover koncerten et gensyn med sange, der har sat sig fast i den nordjyske kulturarv. Grønbech er berømt for sin evne til at kombinere skæve betragtninger med musikalsk håndværk – og denne aften bliver ingen undtagelse.
Hotel Skaga gør oplevelsen til en helhedsoplevelse ved at tilbyde en tre-retters koncertmiddag med vin, øl og vand inkluderet. For gæster, der ønsker at forlænge aftenen, er der mulighed for at booke et ophold til en fordelagtig pris, så weekenden kan nydes uden stress.
Billetterne er allerede sat til salg, og arrangørerne opfordrer interesserede til at sikre sig en plads i god tid. Med Ib Grønbechs stærke tilknytning til Nordjylland og hans status som publikumsfavorit forventes stor efterspørgsel.


