Søndag den 9. marts klokken 11.00 slår Lendums nyeste attraktion dørene op. En splinterny hundemark.
I den anledning inviterer Borgerforeningen byens firbenede venner og deres ejere til en festlig indvielse, hvor der vil være både hundekiks og hotdogs på menuen.
Hundemarken, som er resultatet af en stor indsats fra lokale frivillige, er nu klar til at byde hunde i alle størrelser velkommen.
– Vi har længe ønsket os et sted, hvor hundene kan løbe frit og lege sammen, fortæller formanden for Borgerforeningen, Grethe Tangmose. Derfor er vi utroligt glade for, at det nu er lykkedes at få marken etableret.
Indvielsen markeres med en hyggelig sammenkomst, hvor hundene kan nyde en lækkerbisken, mens deres ejere kan få en ristet hotdog og en forfriskning.
– Det skal være en fest for både hunde og mennesker. Vi håber, at mange vil komme og være med til at fejre den nye hundemark.
Hundemarken ligger vest for stadion bag Varmeværket og er på cirka 3600 kvadratmeter, og den er åben for alle.

Borgerforeningen håber, at den nye hundemark bliver et populært samlingssted for byens hunde og deres ejere, og at den vil bidrage til at styrke fællesskabet i Lendum.