Af Erik Høgh-Sørensen
Byrådsmedlem i Hjørring Kommune
Paradisvej 3
Tolne
Udvidelsen af Hirtshals Havn vil ske, uden at projektet afhænger af vindmøller i Lilleheden øst for havnen.
Denne glædelige nyhed blev torsdag overbragt af havnens direktion og bestyrelse til byrådet.
Havnens udvidelse skal efter planen stadig tænkes sammen med etableringen af vindmøller, men det bliver i givet fald på selve havnearealet og omtrent dér, hvor de geologiske undersøgelser lige nu finder sted.
Havnebestyrelsen bør roses for at ”afkoble” fredskoven fra udvidelsen af Hirtshals Havn, for dermed bilægges et af de mere ophedede emner under efterårets kommunalvalgkamp. Når skov-vindmøllerne ikke længere anses for nødvendige, har kommunen heller ingen tilskyndelse til at fælde træer for at give plads til kæmpevindmøller i skoven.
En anden årsag til at droppe vindmøllerne i Lilleheden er, at møllerne ikke er så effektive i vestenvind, fordi vinden mister kraft, når den passerer by og havn.
Finansieringen står dog stadig til at afhænge af indtægter fra vindenergi, men det gode er, at det rekreative skovområde forbliver, som det er.
Dette med møllerne ikke er så effektive er rent vrøvl. De er mere effektive end resten af møllerne på land i det ganske land.
Det ere skammeligt at kompenete folk skriver. De skriver i virkeligeheden, at disse møller måske ikke hekt uhøæmmet tæsker penge ind til ejerne, som forresten slet ikke er os. Man kan knapt blive aktionær i disse firmaer.
Så man må lade sig næje med resten, som jo er godt. Der er rimeklig bilig og ren ren strøm 200 dage om året.
Et helt amatøragtigt gæt ville være, at man nemt kunne kommed ned på en varmeregning på 12.000 i stedet for 16.000.
Det er så 30 flasker gammel dansk om året.