Det er nu præcis 10 år siden, at Hirtshals Turistforening i samarbejde med helårsbaderne De kolde piger og drenge tog initiativ til den første vinterbaderfestival i Hirtshals.
Efter et par år var eventen dog desværre ved at sande til, men som altid i havnebyen blev nogle af de frivillige kræfter stædige og tog affære, idet de videreførte den nye tradition alene i regi af helårsbaderne.
Det har der ingenlunde været grund til at fortryde sidenhen, hvilket deltagere og gæster denne lørdag kunne forvisse sig om ved den altså nu jubilerende Vinterbader Event i det nordvestlige Vendsyssel.
Henved 60 tilmeldte deltagere har siden lørdag morgen haft gang i vildmarksbadet og de to saunaer, når de altså ikke lige ind imellem tog en dukkert i de iskolde bølger ved Husmoderstranden.
Det hele startede som tidligere omtalt med fællessang kl. 8 i morges, hvorefter der har været morgenkaffe, bjesk, musik og varm suppe over bål på den hyggelige plads ved Vestmolevej.
Det er egentlig Preben Holm, der er formand hos helårsbaderne De kolde piger og drenge, men den efterhånden traditionsrige Vinterbader Event arrangeres af Inger Marie Sejrskild Nielsen og Dorrit Holm.
Mens de to standhaftige tovholdere gør status ved eventens afslutning først på eftermiddagen, kommer adskillige deltagere forbi og ytrer uforbeholdent deres taknemlighed over det vellykkede arrangement.
Samme eftermiddag afholder Mads Halle Bruun i øvrigt saunagus i saunabåden hos Surf og Natur. Fra den 12. til den 22. februar løber hans vildtvoksende festival Artic Marley af stablen i Hirtshals.
Link til relaterede artikler