Af Jes Bastholm
Byrådskandidat
Socialdemokratiet
Hjørring
Der har gennem noget tid været en del diskussion om frit valg af skole i Hjørring Kommune.
Som forældre og skolebestyrelsemedlem er det min oplevelse, at frit valg ikke betyder ret meget for hovedparten af forældrene i Hjørring kommune. Det der til gengæld betyder rigtig meget er forudsigelighed.
Det er vigtigt, at forældre i rigtig god tid ved, hvilken skole kan de forvente at deres barn skal gå på. Det er naturligvis også vigtigt at kunne forudse om alle familiens børn vil kunne gå på den samme skole.
Jeg vil arbejde for at der bliver indført skoledistrikter, hvor man er sikret plads på den lokale folkeskole. Der skal ikke være usikkerhed om man hører til på den ene eller den anden skole.
Derfor skal der genindføres skoledistrikter med et enkelt undervisningssted. Det kan ikke være rigtig at man ikke ved om ens barn kommer på Højene eller Lundergaard skole, Muldbjerg eller Bagterp
Hvis der sker en skæv udvikling i indbyggertal i nogle skoledistrikter, så skal grænserne mellem skoledistrikterne naturligvis kunne flyttes. Men det skal ske med flere års varsel – så alle beboere har klarhed længe før der startes brobygning fra børnehaver. Ved ændring af skoledistrikter, skal der gives en søskendegaranti for de familier hvis bolig skifter skoledistrikt.
Når Hjørring kommune giver tilladelse til boligbyggeri, skal kapaciteten på distriktets skole også indtænkes. De seneste år har man tilladt større udstykninger i både i Højene og Bagterp, uden at der har været tænkt over konsekvenserne på skoler og daginstitutioner i området. Det går ikke.


