Efter herrernes flotte oprykning til 2. division har ledelsen hos Tornby IF Håndbold udvidet og forstærket trænerteamet, idet man som assisterende træner har ansat Kasper Koust.
Kasper Koust er 35 år gammel og bor sammen med sin kæreste og to børn i Brønderslev. Kasper har masser af god og vigtig erfaring i bagagen. Han har således tidligere spillet ungdomhåndbold i Viborg HK (U-18 liga) og ellers spillet i Nøvling IF fra 2012-2022, hvor han både har været spiller og træner. Som spiller har han været en del af 3. og 2. division. De sidste to sæsoner har han fungeret som træner.
– Jeg glæder mig til at blive en del af teamet omkring førsteholdets herrer som assistent og derved hjælpe Thomas med træningen, komme med inputs til både træning og kamp, så vi forhåbentlig kan sikre en sæson mere i 2. division. Vi sigter helt klart efter, at Thomas, Hanne og jeg kan skabe et godt træningsmiljø til glæde for spillerne, lyder det fra Kasper Koust.
– Jeg håber, min erfaring på og udenfor banen kan hjælpe klubben med sin fortsatte flotte udvikling, tilføjer den nye assisterende træner hos Tornby IF Håndbold.