Torsdag den 13. november kl.16.30 mødte Hjørring Badminton Klubs (HBK) 3 Kidshold op til spil og sjov i badmintonhallen med efterfølgende fællesspisning i klubbens cafe. Ca. 50 børn havde tilmeldt sig arrangementet, som havde fokus på badminton og socialt samvær for vores yngste spillere i klubben.
– Det var fantastisk at se så mange glade børn hygge sig sammen omkring badminton, og dejligt med forældrehjælp til at lave mad og sørge for, at børnene havde en god eftermiddag, lyder det fra Jette Kjeldgaard og Anders Jørgensen hos HBK.

Samtidig gav arrangementet mulighed for at uddele gratis klubtrøjer til spillerne. Det gjorde arrangørerne bløde om hjerterne at se den store umiddelbare glæde og smil, det medførte hos deres yngste medlemmer. Der blev givet kæmpe kram både til de voksne og til klubkammeraterne.

I Hjørring Badminton Klub har man 3 Kidshold, der træner tirsdag kl. 16.45-18.15 og torsdag kl. 15.00-16.30 og 16.30-18.00. Børnene er i alderen 6-12 år, og på nuværende tidspunkt er der ca. 70 tilmeldte på holdene. Klubbens ledelse synes, det er skønt at se, at så mange børn har fundet vej til vores gamle hal, og der kommer stadig nye tilmeldinger på vores Kidshold.

Hjørring Badminton Klub ejer selv hallen og står for den daglige drift, som betyder, at de selv råder over haltider og kan lave de badmintonhold, der er behov for eller efterspørges. Flere af deres ungdoms- og seniorhold er fyldt godt op, og ikke mindst vores 60+ hold.
Klubben har stor succes derved, at mange kommer og spiller i den gamle hal, og når du melder dig ind i Hjørring Badminton Klub, må du benytte hallen gratis i weekender, hvor der ikke spilles holdkampe. Det nyder mange af deres ungdomsspillere godt af – og det gør deres ældre medlemmer også.


