Hundelev Beboerforening fortæller, at der var gang i den i Hundelev, da ca. 60 udklædte børn slog katten af tønden i Kultur- og Idrætscenteret for Hundelev og Omegn.

Det hele startede i Jelstrup Kirke med en fastelavnsgudstjeneste ved sognepræst Lea Hoff, og Jelstrup menighedsråd fortæller at kirken var fyldt op, og de fremmødte kunne nyde, at der var deltagelse af korene Lille og Store Kor fra Hundelev Friskole under ledelse af Anne Toft.

Her var kordeltagerne også udklædte, og kreativiteten manglede ikke noget. For foruden flere prinsesser var der en pirat, en sherif og én, red på et dinosaurerlignende dyr, mens en anden red på et æsel fortæller menighedsrådet.

Efter gudstjenesten inviterede Hundelev Beboerforening på fastelavsboller, kaffe, sodavand og tøndeslagning. Beboerforeningen beretter, at i alt ca. 160 deltog og fortæller videre, at de i hast måtte stille flere borde og stole frem for at rumme alle fremmødte.