Erhvervskonsulent fra Business Hjørring har tidligere på måneden været på besøg hos Henrik Bøjet, som ejer Henrik Bøjet MurerDesign ApS.
– Det er anden gang, Henrik og jeg mødes til en snak og en kop kaffe og endnu en gang var det en fornøjelse, fortæller talte om udvikling af virksomheden Henrik Bøjet MurerDesign.
I den anledning havde erhvervskonsulenten inviteret Jens Elung Jensen fra Erhvervshus Nordjylland med på besøget. Hos Business Hjørring er virksomhederne nemlig i fokus. Derfor hiver derfor erhvervskonsulenten gerne gode samarbejdspartnere med til møder, når det giver mening.
– Henrik har haft virksomheden siden 2016,og de er i dag 8 mand, som laver det meste i murerarbejde for både private og erhverv. For Henrik er det helt essentielt at drive en forretning, hvor fleksibilitet er i højsædet og hvor trivslen er i top. Det mærkes tydeligt, så snart man træder ind i bygningen, tilføjer
Som ejerleder har man mange kasketter på i løbet af en dag, og en god portion sparring er derfor guld værd. Denne gang fik de til mødet stillet skarpt på alt fra potentialer og muligheder til de udfordringer, som kan opstå, men vigtigst af alt fik de lagt en god plan for de næste udviklingsskirdt og det fremtidige samarbejde.
Hvis du driver virksomhed i Hjørring Kommune og tænker, at du kunne da godt tænke dig lidt sparring eller blot en snak om det at drive virksomhed i kommunen, så ræk endelig ud til eller en af hendes kolleger fra Business Hjørring.
Foto: Business Hjørring.