FruHansensPlan er en lille hjælpeorganisation, som arbejder i Ghana med lokale Lisbet Hansen som formand.
Hun har besøgt landet rigtig mange gange i forbindelse med projekterne og er netop vendt hjem efter endnu en givende rejse, hvor også gemalen Uffe var med. Nu er de atter i fuld sving på Hos Uffe Teatercaféen på Vendsyssel Teater og i vinterferien også i Café Vognporten på Børglum Kloster.
Siden 2014 har foreningen udført socialt arbejde i slumkvarteret ”liberian camp”, bygget brønde og vandtanke, støttet de fordrevne ”heksekvinder” i det nordlige Ghana, bygget en lille computerskole også det nordlige Ghana. Her i 2023 blev det største byggeri så færdigt, nemlig en bygning med tre klasseværelser samt kontorer i forbindelse med en eksisterende skole i landsbyen Nwogu.
Behovet for bygningen var stort. Lisbet har ved selvsyn set, at børnene måtte undervises under træer og små halvtag i den lille landsby, og at undervisning omtrent var umulig i regntiden.
Skolebygningen er opført med stor støtte fra Brønderslev Rotary, og FruHansensPlan har selv finansieret mere end halvdelen via medlemmernes kontingenter og indtægter ved foredrag.
I januar var Lisbet således i Ghana for at indvie skolen. Med på rejseholdet var hendes mand, Uffe Nielsen, nok mest kendt som restauratør på Teatercafeen Hos Uffe, hvor ægteparret begge har deres dagligdag.
Med på turen var også foreningens kasser, Birgit Hedegård, samt gode venner Anna Marie og Poul Berg.
– Jeg har før været med til diverse indvielser i Ghana, når vi har åbnet en ny vandtank osv, men det kom bag på mig, hvor meget arbejde der var lagt i festen denne gang, fortæller Lisbet.
Der var sat pavillonen op og stole til alle og stort musikanlæg med mikrofon. Den øverste høvding for området ankom i bil med hele sit følge, lige som der var repræsentanter for skolevæsenet i Det nordlige Distrikt og op til flere journalister og kamerahold. Sammendrag af dagen blev senere sendt i det ghanesiske lokal-tv.
Der blev holdt et utal af taler fra de højtstående medlemmer af landbyrådet samt skolens leder og undervisere, og Lisbet måtte også i hast improvisere en tale for åben mikrofon til de fremmødte. Børnene optrådte med dans, og en kvindelig repræsentant for de store elever holdt også en takketale.
Dagens højdepunkt var dog høvdingens tale, hvor han afslørede, at som tak for bygningen, ville han udnævne Lisbet til høvding for udvikling i Nwogu. Det var en højtidelig ceremoni, hvor Lisbet blandt andet fik overrakt kola-nødder.
De er meget eftertragtede og for at vise sin taknemlighed for gaven skal modtageren spise en af nødderne med det samme. Vi kan hilse fra Lisbet og sige, at de ikke smager specielt godt, men den opkvikkende effekt er helt ok.
Bagefter klædte kvinderne Lisbet på i en flot høvdingedragt, fremstillet af håndvævet klæde. En temmelig kostbar gave for en lille landsby at skænke. Ud over dragten var der også Yam-rødder og levende perlehøns som gave.
Efter at Lisbet og Uffe også havde overrakt en gave fra Danmark til høvdingen i form at ”Hjørring-bogen” blev nøglerne til skolen højtideligt overrakt fra Lisbet til høvdingen, som låste skolen op og hele delegationen kunne så lade sig fotografere her i de nye flotte klasseværelser.
![Lisbet ny høvding i byen 10 fornaermet](https://nordsoeposten.dk/wp-content/uploads/2023/02/fornaermet-prinsgemal_493x658.jpg)
En dejlig fantastisk dag, var hele det danske rejseselskab enige om. Eneste malurt i bægeret er, at Uffe nu er fornærmet over at være degraderet til at være “prinsgemal” , men mon ikke han vender sig til titlen.
Hvis du vil være medlem, måske sponsor eller blot vide mere om foreningen Fru Hansens Plan kan du skrive eller ringe til Lisbet på mail: lisbet@fruhansensplan.dk og telefon 3027 7496. Du kan også læse mere her