Tidligere i denne uge meddelte Jyske Bank, at man flytter sit domicil i Hirtshals fra Nørregade 13 til Banegårdspladsen 7. Nu har banken så udbudt ejendommen i Nørregade til salg via Nordicals Erhvervsmæglere.
I udbudsmaterialet oplyses om ejendommen, at ”den er opført i 1980 og til/ombygget i 2000 og fremstår i røde teglsten, røde mursten og aluvinduer. Ejendommen er yderst præsentabel og fremstår i særdeles god stand. Ejendommen består af to etager samt en kælder. Stuetagen rummer et fælleskontor med plads til flere arbejdsstationer samt flere mindre mødelokaler. På 1. sal finder man et stort, lyst konferencerum, yderligere mødelokaler samt personalefaciliteter.”
![Markant og centralt beliggende ejendom er udbudt til salg i Hirtshals 2](https://nordsoeposten.dk/wp-content/uploads/2025/02/Nordicals_800x533.jpg)
Ejendommens etageareal udgør 901 m2 og grundens størrelse er på 983 m2. Opvarmning sker ved fjernvarme.
Ejendommen udbydes til en kontantpris på kr. 2.995.000,00 – svarende til en købspris pr. m2 på kr. 3.324,00.
Al henvendelse skal ske til Nordicals.
Læs mere og se fotos her hos Nordicals Vendsyssel.
Link til relateret artikel
Jyske Bank flytter til nye flotte tidssvarende lokaler i Hirtshals