Af Mette Jensen

Det Konservative Folkeparti
Hjørring Byråd
Endelig er der truffet afgørelse!
Sagen om Stoltzes Plads trak i 2020 mange overskrifter og bød på heftige debatter, ja endda demonstration og ret kraftige udtalelser på TV.
Som den eneste lokalpolitiker, der stemte for et salg, så er jeg rigtig glad for, at byggeriet af ALDI nu endelig kan gå i gang. Det salg betyder nu, at to butikskæder i løbet af det næste års tid kommer til at investere massivt i Hirtshals.
Hvad bliver det næste? Mit håb er, at PRIVATE investorer vil kigge den vej af Hirtshals.
Her er der nemlig stor efterspørgsel på lejeboliger i et plan med en lille have eller lejligheder med altan og elevator.



Ja så forstå jeg ikke at byrådet har givet Domea lov til at rage 18 lejligheder med stor altan og elevator ned lejlighederne er endda renoveret inden for de sidst 7 år. Så måske Mette lige kan forklare mig det
Hvad vil politikerne bruge de mange tomme kvadratmeter til, som Aldi, Rema, Netto og Fakta efterlader i bymidten?
Glæde over at byens ekstra p pladser forsvinder??? hvad skal arr. gøre, næste gang der er mange mennesker til f eks. naturmøde. alternative p pladser findes ikke. Måske kunne man rage den gamle Nettobygning ned. det ville være by forskønnelse, ingen i byrådet kunne åbenbart se at det var den bedste plads til lægehuset. men måske til p pladser
Jamen det giver da meget god mening at bygge en ligegyldig Aldi butik. Det jo ikke fordi vi ikke har nok butikker i hirtshals. Og hvis der er så ” stor ” forespørgsel på lejligheder i et plans og lejligheder med altan og elevator, så giver det da især meget god mening at bygge en ligegyldig butik som aldi fremfor at bygge nye boliger! Godt tænkt. Hjerne blev de da ihvertfald ikke født med.