Af Michael Engbjerg
Medlem af Hjørring Byråd
Dansk Folkeparti
I onsdags den 16. september havde vi på dagsorden i byrådet projektet med vindmøller ved Hjortnæs under behandling.
Det har været et langt sejt træk for at komme så langt, at vi endelig kunne få taget en beslutning i byrådet, om vi skulle sætte det ud i høring. Det blev så et NEJ TAK.
Jeg er normalt af den overbevisning, at vi selvfølgelig altid skal spørge vores borgere og særligt dem, som skal leve i fremtiden med konsekvenserne, som der måtte blive, når man vil sætte vindmøller op tæt på bebyggelser eller nogens hjem, MEN jeg har nu heller aldrig været mere afklaret til et projekt end denne gang.
Så store vindmøller, som man nu kommunalt kan give tilladelse til at sætte op, bør stå i nogle specielle områder, og så langt væk fra boligområder som muligt.
Jeg er overhovedet ikke stolt af det forløb, som har være under denne ansøgning, det har bare taget for lang tid for at nå til en beslutning, ja eller nej.
Ansøger har brugt forfærdelig mange penge, som nu er spildt, og rigtig mange berørte borgere/naboer har gået i en forfærdelig uvished, det er meget beklageligt og i min verden uanstændigt.
Nu er dette projektet lukket ned, men det er jo ikke ensbetydende med, at vi ikke ser nye ansøgninger om udskiftning af vindmøller i fremtiden, og det har jeg det fint med, for jeg er jo ikke decideret modstander af vindmøller, men de skal stå steder, hvor de generer mindst muligt.