Landsvalerne kommer fra Afrika til Danmark omkring starten af maj, og her bygger de reder i stalde, lader og garager.
Allerede her i juni måned forlader det første kuld unger rederne. Forældrene følger dog ungerne tæt og mader dem fortsat.
– Det betyder, at der bliver ryddet godt op i antallet af myg og fluer. Man mener, at et par landsvaler med unger spiser omkring en million insekter på en sæson, fortæller Thomas Neumann.

Kan svaleforældrene ikke finde nok insekter til alle unger, så bliver der prioriteret benhårdt, og de stærkeste og sundeste får unger føde først. Jo rødere gabet er, jo sundere er svaleungen, og dermed får den mest mad.
Svalerne blev i gamle dage brugt som et naturligt vejrbarometer. Når svalerne flyver lavt, så betyder det nemlig, at det trækker op til regn. Det skyldes, at når der er regn på vej, så søger insekterne ned mod jorden, og de sultne svaler følger efter.

Der findes tre ynglende arter af svaler i Danmark. Udover landsvalerne er der også bysvaler og digesvaler.
Hvor? Almindelig i hele landet
Hvornår? Maj til september
Kilde: Danmarks Naturfredningsforening.
Foto: Frank Abildgaard Sørensen.


