Onsdag den 7. maj 2025 afprøves alle landets sirener fra klokken 12.00 til klokken 12.15, og du vil også få testen på mobiltelefon.
Det er Beredskabsstyrelsen, der sammen med politiet gennemfører testen af det landsdækkende sirenevarslingssystem; en test som udføres første onsdag i maj hvert år.
Det sker klokken 12.00, når sirenerne lyder med ”Fare”-signalet, som er en tone, der gentages fire gange i løbet af 45 sekunder. Tonen stiger hurtigt og falder langsomt, og der er pause mellem gentagelserne.
”Fare”-signalet gentages efter fire minutter. Efter otte minutter udsendes et ”Faren er forbi”-signal, som er en lang ensartet tone, der varer i 45 sekunder.
De fysiske varslingssirener kan aktiveres i et område, hvor der er opstået en akut situation af livstruende karakter for et større antal mennesker.
Den første onsdag i maj er det en test. Skulle det blive alvor, og hvis du hører varslingssirenerne, betyder det, at du er i et område, hvor der er fare på færde.
Så skal du: GÅ IND OG SØGE INFORMATION HOS DR ELLER TV 2
Du skal kun ringe 1-1-2, hvis du eller andre er i akut fare og har brug for hjælp fra politi, brandvæsen eller ambulance.
Når de fysiske varslingssirener aktiveres, følges det altid op af en beredskabsmeddelelse. Beredskabsmeddelelsen indeholder information om hændelsen, og hvad du skal gøre. Du kan finde beredskabsmeddelelsen på DR’s og TV 2’s platforme og politi.dk.
Når de fysiske varslingssirener aktiveres, der hvor du er, vil du også kunne modtage en advarsel via S!RENEN på din mobiltelefon. Det kræver, at du har en nyere mobiltelefon, og at styresystemet er opdateret. Du skal hverken tilmelde dig eller downloade en app.

Læs mere om S!RENEN



