Lønstrup Turistforening har i år som noget nyt indledt et samarbejde med Naturvejleder Jakob Kofoed om vandreture til Rubjerg Knude Fyr.
Han kender området som sin egen lomme og har i mange år lavet forskellige ture i området.
Sammen med Jakob kan alle interesserede komme på vandreture omkring Rubjerg Knude Fyr, hvor han fortæller om fyrets historie, om flytningen og om den spændende geologi omkring det verdenskendte fyr.
Den første tur er tirsdag den 1. juli, og det er en lidt længere tur på 4,5 kilometer, som kræver at man er almindeligt godt gående. Den 8. juli og den 26. juli er der tur på 2,5 kilometer. Mødestedet er P-pladsen, Rubjergvej 100, 9800 Hjørring, og deltagelse er gratis.
Arrangørerne beskriver turene således:
Kom med på en travetur til fyret hvor naturvejlederen fortæller om naturen ved knuden med Danmarks største havtornekrat. Ved fyret fortælles om den dramatiske sandflugt og fyrets historie. Du kan også høre om hvordan det blev flyttet 70 meter væk fra klinten.
Herefter går turen mod Grønne Rende, hvor stien fører ned til stranden, hvorfra den 80 meter høje klint kan opleves. Her vil guiden have fokus på den særlige geologi, som kan iagttages i klintens forskellige lag.



