Af Rasmus Prehn
Socialdemokratiet
Fiskeriminister
Dansk fiskeri anno 2022 ligner virkeliggørelsen af The Perfect Storm. Der er Brexit. Der er marinebiologernes dystre vurderinger af havmiljøet. Der er den historisk dårlige fiskebestand. Der er de trawlfrie zoner i Bælthavet osv. osv.
Men skal vi så lukke fiskerierhvervet i morgen?
Det ville være det glade vanvid.
Danmark har i århundreder været en førende og stolt fiskerination. Og der står en lys og stor fremtid og venter, hvis vi vel at mærke erkender, at fiskerierhvervet grundlæggende skal forandres.
Problemets kerne er, at der mangler fisk i havet. Denne fiskemangel er et resultat af 20-30-40 års fiskeripolitik, der har været for konfliktsky og for eftergivende. Man har manglet modet til at gøre det nødvendige og insistere på forandring. I stedet har man bøjet af og nølet.
Derfor skal vi nu have en ambitiøs og modig fiskeripolitik, der sætter det lange lys på, og som sikrer, at der er fisk til næste år og året efter.
Vejen hedder: Begavet regulering! Fiskeriet skal lægges om. Det gælder både de arter, der fiskes efter, og de metoder og redskaber, der fiskes med. Det handler om kvoter. Om trawlfrie zoner. Om at tilpasse fiskeriet til nye arter. Måske også om kameraer på fiskerfartøjer. Og meget andet.
Vi skal gå udviklingsvejen, for der er ingen status quo-vej at gå. Hvis man ikke gør det nødvendige nu, er der ingen fisk at fange i fremtiden. Og dermed intet fiskerierhverv.
Den erkendelse har vi gjort os i regeringen. Og den vil trække med ind i den fiskerikommission, som samtlige partier i Folketinget har besluttet sig for, da vi før jul gav fiskerne 1,3 mia. kr. i Brexit-kompensation.
Men vi politikere kan ikke forandre fiskeriet, hvis ikke fiskeriet vil forandres. Derfor opfordrer jeg fiskerne til at hoppe med på de nødvendige forandringer.
Vi er simpelthen nødt til at have optimismen med om bord på kutteren, hvis vi skal have sat den rigtige kurs.
Og det skal vi!
Link til tidligere indlæg
Rasmus Prehn (S): Fiskeriet står ved en skæbnesvanger skillevej
Ministeren kunne jo lige sætte sig ind hvad hver sæl / skarv spiser af kystnære/fjordfisk hver evige eneste dag .Men gøre hvad der reelt skal til har man ikke n*sser til .Jeg tror ikke der går 2 år mere før sildestammerne inde i Limfjorden er væk borte og spist af sæl .Lige udenfor Gjøl havn er der store sælbestande på de små sandbanker der kun venter på sild og ørreder
Tjah, det kystnære fiskeri med garn giver jo op pgr af for mange sæl og skarv. DTU og svenske SLU har jo masser af data på disse to fredede dyrs ødelæggelse af lokale økosystemer. I sæl gruppen kommer der masser af data ind på ødelagte fisk, ødelagte garn og fisk fyldt med sælorm. Svenskerne er ved at undersøge om skarven kan sprede disse orm til søer og vandløb også,da skarven spiser de samme små fisk som torsken gør, fisk som er inficeret med parasitter fra gråsæl. Et problem som har spredt sig til hele Østersøen, op gennem sund og bælt og videre i Kattegat. Masser af data på dette også. Og hvad gør i så ved det problem? INTET. Garnfiskeriet med små kystbåde er ved at uddø pgr af for mange sæl/skarv. Og så sidder i og lytter til samme NGO som mener at sæl og skarv ingen skade gør. Og tror at i kan redde det hele ved “trawlforbud” når garn fiskeriet er ved at være sat på røven, fordi venstrefløjen kun lytter til det usaglige ævl der kommer fra diverse NGO. Hvorfor tror i så egentlig at trawlerne kan være så økonomisk imbecile at de skifter til garn? Selv “Øresunds modellen” er jo nul og en fis værd, eftersom det hele er ved at blive lagt ned derinde også, af for mange sæl og skarv. Men i kan jo så passende forklare jeres “grønne” venner, at hvis det kystnære garn fiskeri skal overlev og hvis nogen trawlere (måske) kan lægges om til garn, ja så skal der sgu fjernes 80% af sælen og det samme af skarven. Ellers er det økonomisk selvmord for især unge mennesker at låne penge til at starte et garnfiskeri op🤷♂️ Og tvivler da stærkt på om bankerne egentlig vil finansere det? Som det har set ud i flere år nu, fordi der er sovet i timen, ja så har de garnfiskere der har opgivet, enten drejet nøglen eller selv skiftet til trawl. I kan ikke både have et garnfiskeri der kan holde det hele igang og samtidig have mange sæler og skarver, sådan fungere virkeligheden ikke. Hvorfor var det lige at først forsvandt torsken ved Sverige ved kysten og dernæst de flade? Trods det at der var trawlforbud inden for 4 mil grænsen. Og garnfiskerne gav op eller købte sig en trawler selv, så de kunne fiske længere fra kysten. (det samme skete ved Bornholm): SÆL og SKARV. Regeringen er selvf velkomne til at komme med “eksperter” og navne på disse “eksperter” der kan modbevise ovenstående😉
Sådanne betragtninger er yderst unuancerede og dækker kun hjørner af virkeligheden.
Det er endda på film i “fiskerne” vistnok, at man drog helt til Roskilde fjord, fordi Limfjorden var fisket tom.Alt der kunne spise fisk blev skudt og fanget bort. Der var mængder af ålekroer.
Ud over dette, så er det hverken sæler, skarver og ørne, der har inddæmmet store opvækstarealer. Der kom en kraftig befolkningstilvækst, hvorfor man skaffede mere føde end det i fjorden.
Det er da også derfor, man i stedet byggede havne i fx Tyborøn. Hanstholm, Hirtshals, Esbjerg osv.
Så kom forureningen af dette og slog næsten os selv ihjel også. Det går Vi stadig at lappe på.
Den gang var levefoden også meget mindre, hvorfor man ikke skulle skaffe så meget for at have en levefod i højde med os andre.
Man har så på samme måde gjort det på land. Alle rovdyr og fugle, der kunne snuppe føde fra os blev skudt og betegnet som skade dyr.
På min tidligere egn havde Vi også ukrudtstræer. Det er så dem, der her kan klare sig på de magre jorder og ikke giver bavntræ medmindre man går tilbage til at fyre med dårligt brænde eller fx flette kurve.
Så man bør ikke forundres over, at gamle erhverv enten rationaliseres for at få en høj nok indkkomst eller simpelthen forsvinder.
Jeg er i den grad for ikke bare skarver og sæler reduceres. Jeg er tilhænger af, at en række innovative arter aktivt bekæmpes. Nogle indenfor mere naturligt indvandrede burde man faktisk lære sig at fiske. Der er også i mange år været mængder af ny spiselige muslinger og snegle.
Jeg ved så ikke hvem der spiser limfjordens kutlinger. I hvertfald er de svære at fange og brug til noget.
Trættende læsning. Som en del af regeringens politik er der her nærmest kun tale om administrative modelrutiner, der i for ofte kun tjener de, der kun arbejder sådan.
Vrøvlet handler kun om, hvem der skal have de 1,3 milliarder og hvem det udvalg så efter hans partis mening skal have noget.
Er man ikke sød, så giver man sikkert pengene til minkavlerne og håber, de stemmer socialdemokratsk næste gang.
det er da det værste jeg til dato har hørt fra en minister. du skulle prøve at sætte det bare lidt ind i det du er minister for frem for at lytte til de grønne, FSK, og Thorup strand, de problemer der er ikke fisker skyld de ligger som nr. 5-6 på listen der er forurening. fra by og land. sæler og skaver. og klima før man begynder at se fiskeri som en del af det men så længe man lytter til grøn stue løser man ikke andet en man fisker stemmer så man selv kan blive på sin pinde