Fredag leverede Elitesport Vendsyssel en kamp mod Rækker Mølle Håndbold, der bevarede sin balance med chancer for begge hold og svingede frem og tilbage i Hallen Park Vendia.
Vendelboerne gik til pause efter en intens og jævnbyrdig 1. halvleg med masser af god håndbold og desværre også mange straffekast. Begge hold havde mulighed for at tage point, men Vendsyssel Elitehåndbold formåede at holde modstanderne tilbage.
I de sidste sekunder sørgede Jacob i målet for, at vendelboerne fik alle pointene på kontoen. Efter 60 minutters højintens håndbold og en nervepirrende afslutning, var forløsningen tydelig.
![Sejr til Elitesport Vendsyssel 1](https://nordsoeposten.dk/wp-content/uploads/2024/03/Elitesport_3_800x800.jpg)