Hirtshals Senior Motion og Samvær skyder sæsonen 2023-2024 i gang.
Det foregår i Hirtshals Idrætscenter som altid og starter op første gang i sæsonen mandag d. 4 september kl. 09:30 – 10:30 og hver mandag fremad.
Efter Motion er der samvær i cafeteriet for dem som har tid og lyst fra kl. 10:30 og ca. 1 times tid frem. Tiden kommer sig ikke så nøje her går det op i snak, sang og hygge.
Har man lyst til at være med møder man bare op lidt før kl. 09:30. Nye deltagere skal lige have egen måtte med at ligge på.
Man skal ikke melde sig til på forhånd. Man møder simpelthen bare op i Idrætscentret og melder sig til ved de søde damer der tager imod betaling og deltagere.
Det koster små kr. 25,- at være med til gymnastik. Vil man både gymnastik og kaffe giver man kr. 30,- i alt. Og hvis man vil have lidt brød til kaffen slipper man med kun kr. 35,- i alt.
En bedre og billigere måde at få en god start på din uge skal du lede længe efter. Vi er glade for at se alle deltagerne hver mandag her i Hirtshals Idrætscenter.
Det ser ud til at de hygger sig og det er rolig motion, som instruktør Bente Hyttel tager deltagerne igennem på bedste vist så alle kan være med og følge med.
Er der nogen der skulle have spørgsmål til Senior Motion og Samvær kan man ringe til Kirsten på tlf. 20 85 47 93 så vil hun svare så godt som muligt.
Foto: Lars Kruse.