Af Smilla Jægersdorf Laursen
Nørregade 27F
9800 Hjørring
Det er meget trist at være ung i Hjørring, hvis man gerne vil i byen. Der er næsten ingen steder at tage hen, og de få muligheder, der er, er alt for små, så man står i lange køer ude foran og bruger hele aften på det.
Samtidig kører busserne ikke sent om aftenen, så man kan hverken komme til noget eller hjem igen, med mindre at man tager meget tidligt hjem. Det gør, at der er mange unge, der i stedet tager til Aalborg for at feste, fordi der både er flere steder at gå ud og nemmere transport hjem.
Det er meget træls, for Hjørring kunne sagtens være et sted med et fedt ungdomsmiljø, hvis der bliver gjort mere for det. Jeg synes, at Hjørring kommunen skal satse mere på et bedre natteliv for unge og transport, der passer til det.
For eksempel natbusser i weekenderne, så det er nemmere for unge at komme hjem om nat, og så der vil komme flere unge til Hjørring, og der kunne også blive åbnet flere klubber, og man brudte få større kunstnere til at spille en gang imellem, så det også vil tiltrække flere ungen.
Det ville give Hjørring natteliv meget mere liv og gøre det sjovere for unge. Hjørring har meget potentiale til at være en by med meget liv i. Men det kræver, at kommunen tør at investere i nattelivet og bedre transport om natten.
Ellers mister kommunen os unge, længe før de når at få os med.


