Lørdag dannede Soldalens Rideklub rammen om et splinternyt arrangement, der hurtigt viste sig at være en bragende succes, Soldalens Dyrskue. På trods af en lidt kølig og blæsende dag strømmede besøgende fra både lokalområdet og længere væk til rideklubben for at opleve en dag fyldt med aktiviteter for alle aldre.

Formanden for Sindal Fremad, Annette Jensen, åbnede officielt dyrskuet med en varm velkomsttale. Hun roste Soldalens Rideklub, en relativt lille forening med blot 130 medlemmer og en syvpersoners bestyrelse, for deres imponerende initiativ og det store frivillige arbejde, der lå bag arrangementet.

– Det er fantastisk at se, hvordan en lille forening har formået at stable sådan et flot arrangement på benene, sagde Annette Jensen og understregede vigtigheden af, at land og by mødes, og at generationer kan hygge sig sammen. Hun fremhævede også den unikke mulighed, dyr giver for at styrke børns tillid og empati samt det positive samvær på tværs af forskelligheder. Afslutningsvis udtrykte hun et håb om, at Soldalens Dyrskue ville blive en årlig tradition og erklærede herefter pladsen for åben.




Og der var sandelig noget for enhver smag. Dagens første programpunkt var det hæsblæsende havetraktortræk, arrangeret af Slæbe Team Dybvad. Ikke mindre end 23 traktorer i forskellige vægtklasser, fra 275 kg til 500 kg, kæmpede bravt og trak op til imponerende to tons. Aldersspredningen blandt deltagerne var bemærkelsesværdig, med alt fra en 8-årig knægt til en erfaren herre på omkring 80 år bag rattet.



Mens motorerne brølede på trækkebanen, var der også masser af andre ting at fordybe sig i. En velassorteret tombola lokkede med flotte sponsorerede præmier, og der blev foretaget bedømmelser af både smådyr og landbrugsmaskiner. Hestene var naturligvis også i fokus med bedømmelser, der startede i stalden og fortsatte på ridebanen, hvor de også skulle igennem en spændende forhindringsbane. Dagens aktiviteter kulminerede med overrækkelser af flotte rosetter og diplomer til alle de stolte udstillere.


Sulten blev effektivt stillet ved den store foodtruck og grillen, hvor der blev langet lækre pølser, sandwich og pommes frites over disken. For dem, der foretrak lokale specialiteter, fristede Høsten Torp Røgeri ved Astrid Jensen med et udvalg af velsmagende spegepølser og sprøde flæskesvær.



De kreative sjæle havde også rig mulighed for at udfolde sig. Tina Risager Kunst & Interiør præsenterede inspirerende kreative aktiviteter for børn, mens Børnehuset Myretuen sørgede for farverig ansigtsmaling og flotte frisurer. 4H haverne fra Sindal gav et spændende indblik i havens grønne glæder, og hos Vendelbuerne kunne man prøve kræfter med bueskydningens ædle kunst. For et ekstra pift af festlighed havde butikken Smuk fra Sindal en stand, hvor man kunne få glimmer og andre festlige detaljer i håret.


Både de mange besøgende og de deltagende udstillere var dybt imponeret over det flotte og særdeles velorganiserede dyrskue. Der var enighed om, at Soldalens Dyrskue var en kæmpe succes, og mange udtrykte et stort håb om, at dette hyggelige og familievenlige arrangement vil blive en fast tilbagevendende begivenhed i Sindal.



