Lisbet Hansen, der driver Café Vognporten på Børglum Kloster, har længe søgt efter en rigtig god sommervin, og den, der søger, finder som regel også.
– Det er lykkedes os at finde et rigtig godt produkt, nemlig Rosévin fra vinhuset Teedawn ved Holte.
– Med duften af blommer og noter af jordbær, hindbær og frisk syrlighed byder Teedawn Sparkling Rosé på alt det, man forbinder med rosé. Bløde naturlige bobler fuldender oplevelsen, fortæller værtinden.
Hun er godt forberedt til endnu en travl sommer på Børglum Kloster, der frister med mange spændende udstillinger og oplevelser – og så er der jo også lige den gode mad, kaffe, kager og vine hos Lisbet i Café Vognporten.
Teedawn Nature Sparkling Rosé
Langs Rhinens nordlige bred ligger Rüdesheim am Rhein. De sydvendte vinmarkers stejle kurve ned mod Rhinen, og den kalkholdige jord, giver de mere end 100 år gamle vinstokke optimale forhold for at sætte de mest velsmagende druer.
Vores vin mager – Johannes og hans familie – har været vin magere siden 1744 og deres marker byder på druesorter som Pinot Noir, Riesling, Sauvignon Blanc, Sylvaner og Chardonnay.
Teedawns vine produceres som vine med alkohol, før vi nænsomt fjerner alkoholen, mens dufte, strukturer, farver og smagen af de frodige vinmarker bevares. De smagfulde tyske druer sikrer friske, naturlige og delikate vine skabt til mad.
kilde: Teedawn