SPAR på Margrethevej i Hirtshals gør klar til en eftermiddag med både smagsoplevelser og lokal stemning, når butikken lørdag den 16. maj fra kl. 13 til 16 inviterer til vinsmagning i FunPark.
Arrangementet byder i lighed med tidligere på et bredt og varieret udvalg af vin, øl, gin og rom samt en vildtmenu fra Allan, som mange lokale vil kende fra tidligere events.

Ifølge butikken bliver der rig mulighed for at smage sig gennem et stort udvalg, når leverandører som AMKA, Laudrup Vin, Dagrofa Vin, specialølsproducenter samt rom- og ginimportører stiller op med deres sortiment. Samtidig vil gæsterne kunne bestille udvalgte produkter til særlige dagspriser.
Billeder fra SPARs materiale viser langborde med smageglas, grillen i fuld gang og rammerne omkring FunPark, hvor naturen danner bagtæppe for arrangementet.

Populær vildtmenu og masser af smagsprøver
Ud over drikkevarerne er det som allerede antydet især Allans vildtmenu, der trækker opmærksomhed. Menuen serveres direkte fra grillen i området omkring FunPark og er inkluderet i billetprisen.
Billetterne sælges efter “først til mølle”-princippet, og SPAR forventer stor interesse for arrangementet, der tidligere har tiltrukket både lokale og turister med hang til smagsoplevelser i uformelle omgivelser.
Pris og tilmelding
Prisen for hele eftermiddagen, inklusiv vildtmenu og adgang til alle smagsprøver, er 245 kroner pr. person. Tilmelding skal ske senest den 13. maj, og billetter kan købes i butikken eller via mail på [email protected].
Arrangøren oplyser, at der allerede er stor efterspørgsel, og at det derfor kan betale sig at sikre sig en plads i god tid.



