Af Tina Jalk
Rakkeby
Man kunne for nylig i Nordjyske læse glade ord om store perspektiver fra bestyrelsen bag Løkkensvejens Kraftvarmeværk. Ord om billig varme, gratis vej, arbejdspladser, lugtgener som snart er fortid mm.
Jeg håber det er i orden at spørge lidt ind til denne ”hilsen”? Vi er nemlig nogen, der bor på den side, hvor der skal betales for disse herligheder. Betales med tab på huse, men til gengæld siger vi goddag til enorme mængder trafik og en tvivlsom beliggenhed tæt på et miljøfarligt kemisk eksperiment, som måske – måske ikke – kan løse nogen af fremtidens klimaudfordringer.
Glansbilledet som I tegner, står måske lidt vaklende. Der tales om den rene luft – der er blot lidt lugtgener som anlægget nok skal få styr på (godt nok en overskridelse på 2600%..men hvem tæller).
De uvildige undersøgelser, som ikke engang er helt færdige endnu..taler også bla om enorme overskridelser af svovl (3500%). Anlægget selv taler om syreregn. Det lyder sundt! Svovl skal anlægget selv monitorere og de har vidst meget længe at den var gal. Men først da der kommer pres på, bliver der lavet officielle målinger og ting må forandres. Måske skal der lidt mere til for at bygge tillid op igen?
Virkeligheden er jo, at der allerede ER udledt alt for meget, og at der stadig ikke er styr på det. Men jeg vil gerne vide hvorfor et kraftvarmeværk pludselig går ud og laver en direkte opbakning?
Foreligger der aftaler om hvad prisen bliver på den ”billige” varme? Er der overhovedet noget der er sikkert? Afhænger det af enkelte personer og et pyrolyse eksperiment? Ingen aner endnu om det kommer til at lykkes i det hele taget? Foreløbig ”gevinst” er vist blot at prisen på halm er steget 20 30%, priser som Agri Energy har været medvirkende til at pumpe op. Fjernvarme er ikke billig.
Den gratis vej var på programmet da Agri Energy søgte i efteråret. Den står ikke i ansøgningen nu, og miljøministeriet har da også spurgt kommunen direkte om de har penge til at lave den store 8m brede vej der skal anlægges med sidespor mm. Jord skal vel også købes, ejendomme bliver ubeboelige både i Smidstrup og Sdr Harritslev..hvem skal betale gildet? Hvem skal vedligeholde vejen?
Hvordan kommer de landsbyer til at se ud? Bliver der overhovedet nogen landsbyer tilbage? Ved Kraftvarmeværket noget om finansiering af vejen, som vi andre ikke ved?
Hvilke konsekvenser får det for sammenhængskraften i vores lokalområde? Vil vi stadig sende vores børn over den store voldsomt trafikerede vej til skole i Hundelev eller spejder i Rakkeby? Vil vi stadigVhandle i Brugsen? Vil vi overhovedet den vej vestpå i fremtiden? Forbi det hæslige kemiske anlæg? I så fald er det slut med at nyde landskabet – og vi vil haste igennem for at komme videre til andre steder.
Tanken er nærliggende…er dette blot et udtryk for et presset biogasanlæg, der bruger alle midler på at gå udenom Hjørring Kommunes Byråds beslutning om at stoppe en udvidelse…og med en slikkepind lokke borgere i Løkken og omegn til at skrive positivt om Agri Energys ændrede udvidelsesansøgning?
Vi skal sidde med lorten og Hundelev og omegn skal skumme den tvivlsomme fløde…


