U11 drenge A fra Hirtshals Boldklub spillede lørdag 8 mands kamp mod Skagen
Træner Ronni Schøler Mølving fortæller:
“Vi kommer igen ikke ordentligt fra start i kampen, ved ikke om det skyldtes at det var tidligt på dagen vi skulle spille.
Vi kommer lidt ufortjent foran 1-0 selvom Skagen havde de største chancer, kampen bølger frem og tilbage og er ret lige frem til stillingen 2-2, hvor vi får vi løsnet op og spiller en god omgang bold og vi kommer foran 5-2.
Skagen bider fra sig igen og kampen er meget lige vi scorer skiftevis men stadig Skagen med de største chancer, men vi har heldigvis en keeper i Patrick, der står en rigtig god kamp og afviser Skagens forsøg en efter en. Det gør at vi vinder kampen 7-4.
Jeg ser frem til de kommende kampe mod Skagen, for vi er to gode hold der gerne vil spille god fodbold”
Næste kamp for U11 A er lørdag den 2. September ude mod Vrå/Børglum IF.
Kilde: HB.